Sarajevo: Otvorena konferencija o zapadnom Balkanu

Radiosarajevo.ba
Sarajevo: Otvorena konferencija o zapadnom Balkanu

U Sarajevu je otvorena međunarodna konferencija o zapadnom Balkanu pod nazivom "Napredak, stagnacija ili regresija", govorom američkog ambasadora u BiH Patricka MOona, u kojem je, izmežu ostalog, rekao: "Nakon nekoliko godina stagnacije, napredak je jedina opcija za BiH. Regresija ne smije biti opcija". Ambasador Moon je naglasio kako su u proteklih desetak godina Sjedinjene Države ponavljale da budućnost BiH kao države vide u njenom potpunom integriranju u evropske i euroatlantske strukture. "To je jedina opcija za ovu zemlju ako želi napredovati", poručio je ambasador.

Po najavama organizatora, konferencija bi trebala da potakne otvaranje novog dijaloga između SAD, Evrope i zemalja zapadnog Balkana. 

Konferenciju koja će trajati do 15. juna, uz podršku State Departmenta, evropskih, regionalnih i domaćih institucija i pojedinaca, organiziraju Američko-bosanska fondacija i Centar za transatlantske odnose pri John Hopkins Univerzitetu iz Washingtona.

Američku delegaciju predvodi pomoćnik državne tajnice Hillary Clinton zadužen za Evropu i Euroaziju Philip Gordon, koji će održati i govor o principijelnoj politici SAD-a prema zapadnom Balkanu. On će u BiH boraviti u ponedjeljak i utorak, nakon čega će posjetiti druge zemlje regiona. 

Skup su podržali Ministarstvo obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo i Univerzitet u Sarajevu, a ministar Emir Suljagić i prorektor Samir Arnautović kazali su da su pružili podršku konferenciji jer je to nastavak internacionalizacije obrazovanja u BiH.Viši stručni saradnik SAIS-a i bivši savjetnik za evropska pitanja Michael Haltzel kazao je da je trenutak u kome se održava konferencija veoma važan zato što se održava u vrijeme velikih političkih promjena u regiji i BiH.

"Uvjereni smo da je održavanje ove konferencije važan pokušaj u vraćanju zapadnog Balkana na 'radarski monitor' SAD-a i zapadne Evrope", dodao je on.

Nastavak govora američkog ambasadora
Patrick Moon je u nastavku svog govora pozvao sve kojima je ovo zajednički cilj, a posebno izabrane lidere BiH, da artikuliraju viziju kojom se postiže napredak i stvore mapu puta za ostvarenje te vizije u kojoj je budućnost BiH prosperitetna i stabilna, u kojoj je BiH na putu ka članstvu u EU i NATO-u, u kojoj je BiH zemlja u kojoj se svi građani osjećaju dobro i u kojoj svi ljudi imaju šansu na uspjeh.

Govoreći o formiranju vlasti na državnom nivou, američki ambasador je naveo kako vjeruje da se svi slažu da je to najvažniji zadatak pred liderima koji su pobijedili na oktobarskim izborima kako bi se ponovo aktivirao reformski dnevni red.

"Politički lideri u Bosni i Hercegovini treba da znaju kako je osnovni zadatak da se uspostavi vlast i da ona funkcionira važniji građanima BiH od sporenja oko toga iz koje stranke će doći koji ministar", kazao je Moon.

Pritom je ocijenio da bi se političari trebali usredotočiti na ono što ljude spaja, umjesto na ono što ih razdvaja.

"Vjerujem da bi kroz jačanje demokratije i demokratskih institucija, kroz zaštitu ljudskih prava, kroz uspješne reformske korake BiH mogla napredovati ka evropskim integracijama, što bi donijelo dodatnu stabilnost i prosperitet koji žele građani BiH", smatra američki ambasador.

Na kraju izlaganja Moon je poručio da su Sjedinjene Države "ovdje da ostanu".

" Iako se od nas ponekad očekuje da uradimo sve, ima mnogo stvari koje mi ne možemo i ne bismo trebali raditi. Iako je Dejtonski sporazum donio mir, mi vidimo da je on nesavršen i da je mir došao prekasno za veliki broj ljudi. Bez sumnje, mi smo dio budućnosti ove zemlje. Također smo optimisti jer vjerujemo u građane Bosne i Hercegovine, pogotovo u njenu mladost - rekao je ambasador Moon, prenosi Fena.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije