RSE: REKOM ima podršku i u BiH
Radiosarajevo.ba
U Sarajevu su održane konsultacije Koalicije za REKOM koja okuplja udruženja žrtava porodica iz regije. Svakodnevno, koaliciji pristižu politička i podrška civilnog sektora. Istovremeno, od 1. juna 2011. REKOM počinje sa radom, a kako je saopšteno, očekuje se i podrška vlada i parlamenata zemalja regiona.
Glas svih žrtava koje su proteklih 15 godina od završetka sukoba na prostoru bivše Jugoslavije bile zanemerane konačno bi se trebao čuti. Koalicija za REKOM, prva regionalna komisija za ustanovljenje i javno iznošenje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava u bivšoj Jugoslaviji, ima zadatak da konačno utvrdi istinu o prošlosti i, između ostalog, spriječi političku manipulaciju žrtvama.
Nataša Kandić, direktorica Fonda za humanitarno pravo, kaže da je REKOM do sada dobio podršku hrvatskog i srpskog državnog vrha, te Parlamenta Crne Gore. Očekuje se i politička potpora Bosne i Hercegovine.
"Čekamo da prođu izbori u BiH, pa da se onda obratimo Predsedništvu da razgovaramo. Ono što je takođe dobro i opet jedan od pokazatelja koliko je inicijativa otišla daleko, to je uključivanje makedonskog i slovenačkog civilnog društva. Mi imamo zahtev slovenačkog civilnog društva da se uključi pitanje izbrisanih iz državljanstva Slovenije. Makedonsko civilno društvo vrlo je za saradnju zato što kod njih gotovo da ne postoje udružanjea žrtava i ovo je za njih jako velika i značajna prilika da se oni uključe", rekla je Kandić.
U oktobru će biti održan regionalni skup vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini, od kojih REKOM očekuje podršku, koju su im do sada pružile religijske zajednice Srbije, Kosova i Hrvatske.
Veoma je bitan regionalni pristup, naglašava Nataša Kandić, jedna od inicijatora za osnivanje REKOM-a i dodaje:
"I u tome je legitimitet ove incijative zato što polazi od jednog, jedinog zajedničkog interesa koji niko ne može da spori, a to je da su nam zbog budućnosti, zbog prošlosti, zbog žrtava, zbog vraćanja poverenja, obnove dostojanstva potrebne, pre svega, činjenice o svim žrtvama, nezavisno o veroispovesti, nezavisno od nacionalnosti. I to je jedini izlaz iz ove prošlosti, a da budemo sigurni da ćemo dobiti garancije da se zločin više ne ponovi."
Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, na prostorima bivše Jugoslavije još se traga za ukupno 14.790 ljudi. Porodice nestalih i žrtve rata prepoznale su viziju Koalicije za REKOM, kojoj je do sada pristupilo oko 900 nevladinih organizacija, udruženja žrtava i udruženja porodica žrtava i pojedinaca.
Hiba Mehmedović iz Udruženja žrtava rata 92.-95. iz Vlasenice, kaže da je veoma bitno da komisija počne raditi kako bi se žrtve rata konačno smirile. Hiba je izgubila dva sina. Tražila ih je od 1992. godine i tek ih je prošle godine pronašla i sahranila.
"Sporo ide identifikacija, otvaranje. Vjerujte, 17 godina je bilo neizvjesnosti moje čekajući. Želim da se pomakne, da se već krene, da se nađu, da svi znamo istinu. Bilo je što je bilo. Ja ne mogu oprostiti, ali ne želim nikome ovo da se ponovi", kaže Mehmedović.
Jedini put do istine
O inicijativi REKOM-a slično misli i Dragan Pjevač iz Udruženje porodica poginulih i nestalih lica u Hrvatskoj sa sjedištem u Beogradu.
"Ne možemo tražiti pravo za nas. Ne mogu ja tražiti pravo da se ispita i utvrdi zločin, šta se desilo kad je ubijena moja majka, ako nisam spreman u svakom trenutku suosjećati sa svim ovim ljudima koji su patili u Sarajevu", kaže on.
Murat Tahirović, predsjednik Saveza logoraša BiH, rekao je da je ova komisija neophodna kako bi se prisilile vlasti regiona da počnu ažurnije rješavati pitanja ratnih zločina.
"S obzirom da mi imamo veliki broj članova koji su bili na prostorima susjednih država zarobljeni, a neki su ubijeni nažalost, tako da je nama neophodna ovakva jedna komisija koja bi na nivou regiona pokušala objediniti, odnosno ’prisiliti’ vlasti regiona da počnu rješavti ta pitanja", smatra Tahirović.
Predstavnici Koalicije za REKOM u javnosti često ističu da sudska pravda, bilo u Haškom tribunalu ili pred domaćim sudovima, neće moći donijeti pravdu žrtvama.
REKOM je, inače, najveća ikada pokrenuta regionalna inicijativa nevladinih organizacija na prostoru bivše Jugoslavije i, prema mišljenju novinarke Dženane Karup - Druško, predstavnice udruženja „BH novinari“ koja je jedna od članica koalicije REKOM, formiranje regionalne komisije od krucijalnog je značaja za sve zemlje Balkana.
"Inicijativa za formiranje regionalne komisije za prikupljanje činjenica o kršenjima ljudskih prava koja su se desila na prostoru bivše Jugoslavije u proteklim ratovima možda je čak i jedini način da se dođe do istine, a to je, po našem čvrstom uvjerenju, jedan od sigurnih načina da krećemo ka budućnosti i pomirenju."
slobodnaevropa.org/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.