Reforme za nastavak saradnje sa MMF-om
Radiosarajevo.ba
Kako bi bili ispunjeni uvjeti za četvrtu tranšu, FBiH mora usvojiti rebalans budžeta i poboljšati proces revizije korisnika boračko-invalidskih naknada.
"Za nastavak stand-by aranžmana BiH sa Međunarodnim monetarnim fondom trenutno je od ključnog značaja da bude zadržan zamah u provođenju reformi, ne primarno kao načina da se osiguraju dodatne doznake, već da se poboljša fiskalna situacija u zemlji i mogućnost ekonomskog rasta", izjavio je rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u BiH Milan Cuc.
On je za "Glas Srpske" rekao da je provođenje programa MMF-a u BiH do sada je uglavnom bilo u skladu sa planom, uprkos kašnjenjima u implementaciji nekih dogovorenih mjera. Ponovio je da će odluka o odobrenju četvrte tranše iz stand-by aranžmana biti poznata tokom sastanka Izvršnog odbora MMF-a koji će se održati 15. oktobra
Govoreći o uslovima koje bi u narednom periodu trebalo ispuniti kako bi aranžman bio nastavljen, on je naglasio da je srž programa sa MMF-om kontinuirano pridržavanje aranžmanu valutnog odbora i ispunjavanje ciljeva fiskalne konsolidacije, prenosi Srna.
Kako bi bili ispunjeni uvjeti za četvrtu tranšu, FBiH mora usvojiti rebalans budžeta i poboljšati proces revizije korisnika boračko-invalidskih naknada. Rezidentni predstavnik međunarodnog monetarnog fonda u BiH Milan Cuc pozitivno je ocijenio netom okončanu posjetu misije MMF-a BiH.
"Osoblje MMF-a i vlasti BiH postigli su sporazum o paketu politika sa ciljem završetka drugog pregleda po stand by aranžmanu. Zaključenje pregleda zavisi od ispunjavanja prethodnih mjera kao i od odobrenja od uprave i Izvršnog odbora MMF-a", kazao je Cuc u današnjoj izjavi za Oslobođenje.
Naša zemlja nakon ovog pregleda očekuje odobrenje četvrte tranše aranžmana od 38 miliona eura, o čemu bi odbor MMF-a trebao odlučivati na sjednici u Washingtonu 27. septembra.
Iz federalne Vlade već najavljeno predstojeće usvajanje rebalansa ovogodišnjeg federalnog budžeta, koji je tokom posjete usaglašen sa predstavnicima MMF-a, Cuc navodi kao jednu od prethodnih mjera. Kako je saopćila federalna Vlada nakon posljednje sjednice, budžet će biti veći za 115,6 miliona KM, ali je njegovo potvrđivanje najavljeno za narednu sedmicu.
Cuc naglašava da federalne vlasti u narednim sedmicama moraju provesti još nekoliko dogovorenih mjera. "Te mjere uključuju usvajanje rebalansa budžeta za 2010. godinu od Parlamenta FBiH i poboljšanje procesa revizije korisnika boračko-invalidskih naknada od federalne Vlade, kaže Cuc za Oslobođenje.
No, na ovome se neće stati jer u skladu sa novim, revidiranim pismom namjere, MMF do novembra, kad bi trebalo da otpočne treći pregled ispunjenja obaveza po stand by aranžmanu, očekuje od vlasti da ostanu posvećene reformama i ograničenju javne potrošnje.
"Sada je od ključnog značaja nastaviti sa politikom ograničavanja potrošnje kao i zadržati pozitivan trend u provedbi reformi, i u periodu pred oktobarske izbore, kao i nakon toga. Za očekivati je da će globalni oporavak podržati rast bh. izvoza u 2010, vodeći ka postepenom povratku na kurs snažnog rasta. Međutim, ovo neće biti dovoljno da bi se eliminisali fiskalni deficiti. Dovođenje javnih finansija na održiv put, ne kompromitirajući time sredstva potrebna za investicije u infrastrukturu, potcrtava koliko je važno nastaviti ulagati snažne napore u smanjenje javnih rashoda. U tom smislu od ključnog značaja će biti skoro usvajanje globalnog okvira fiskalnog bilansa i politika u BiH koji će dati osnovu za pripremu budžeta institucija BiH i entiteta za 2011", napominje Cuc.
On je ocijenio da su politike vlasti BiH i finansijska podrška iz stand-by aranžmana pomogle su da se stabilizuje ekonomija, smanjena je makrofinansijska ugroženost, depoziti fizičkih lica i dalje pritiču u bankarski sistem, a zaustavljen je i pad deviznih rezervi Centralne banke BiH. Naveo je važnim i to da su inostrane banke zadržale svoju ukupnu izloženost prema zemlji, a oslabili su i finansijski pritisci na budžete entiteta.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.