Raste broj gladnih u BiH
Broj korisnika pojedinih javnih kuhinja u BiH udvostručio se, a razlozi su finansijska dubioza u kojoj se nalazi značajan dio stanovništva, te poskupljenje brojnih prehrambenih namirnica krajem prošlog i početkom ovog mjeseca.
Koliko je situacija alarmantna pokazuje primjer iz Tuzle, gdje se Regionalnom odboru "Merhameta" za prvih 12 dana ove godine za besplatan obrok prijavilo onoliko građana koliko je to ranije učinilo za pola godine.
"Zbog takve situacije sam jako zabrinut i mislim da će ova godina biti izrazito teška. Cijele porodice, tročlane ili četvoročlane, u jednom naselju su nam se prijavljivale za besplatne obroke", rekao je Adil Fezerović, direktor Regionalnog odbora "Merhameta" Tuzla, koji je pozvao ljude dobre volje, te pravne subjekte da se solidarišu s onima koji nemaju novca za hranu, pišu “Nezavisne novine”.
Narodna kuhinja "Stari grad" u Sarajevu prošlih godina u januaru imala je 400 do 500 korisnika, dok je sada registrovano već 1.000 osoba koje imaju potrebu za besplatnim obrokom. Zilha Šeta, direktorica ove javne kuhinje, nije iznenađena ovom poražavajućom statistikom.
"Već smo osjetili drastično povećanje broja korisnika. Zašto bih bila začuđena kada je BiH nedavno uzdrmao novi talas poskupljenja? Nažalost, vjerujte, u čitavoj zemlji situacija je ista i ne znam kud sve ovo vodi. Nadam se da će dobri ljudi shvatiti gladne i pomoći onoliko koliko mogu", istakla je Šeta.
Sudeći prema broju osoba koje se prijavljuju za besplatan obrok u Mostaru, ni u tom hercegovačkom gradu situacija nije ništa bolja.
"Prema mojim informacijama, od kraja prošle i prvih desetak dana ove godine broj lica koja trebaju besplatan obrok značajno se povećava. Prijavljuju se ne samo oni koji ispunjavaju uslove za korištenje javne kuhinje, već čak i oni koji ih ne ispunjavaju, ali nemaju čime da sebi i svojim ukućanima obezbijede hranu", pojašnjava Alen Kajtaz, šef Crvenog križa Mostar, pri kojem djeluje i javna kuhinja u ovom gradu, prenose “Nezavisne novine”.
Gradska organizacija "Crvenog krsta" Banjaluka svakog dana podijeli 440 obroka, iako je potražnja znatno veća.
"Gotovo svakodnevno dolaze građani i raspituju se na koji način mogu biti korisnici javne kuhinje", kazala je Željkica Ilić, sekretar Gradske organizacije "Crvenog krsta" Banjaluka.
Broj gladnih u BiH, kako smatraju u NVO sektoru, povećava se zbog sve učestalijih poskupljenja roba i usluga, te zbog niske stope zaposlenosti i malih plata. U našoj zemlji nezaposleno je oko 517.203 ljudi, a prosječna plata onih koji imaju tu privilegiju da rade iznosi 795 KM.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.