Radončić: 'Ali, Reis, ja ne znam klanjati'

Radiosarajevo.ba
Radončić: 'Ali, Reis, ja ne znam klanjati'

Na stranici WikiLeaksa, određenoj za slučaj „Cablegate“, pojavile su se dvije depeše iz Sarajeva. Kao i WikiLeaks u cjelini, depeše nam ne otkrivaju ništa naročito novo ili senzacionalno. Pokazuju, kako je u svom tekstu primijetio Umberto Eco, da se obavještajci i diplomate uglavnom koriste medijskim izvorima u svom suptilnom špijuniranju.

Zanimljivo je, ipak, da je jedna depeša u potpunosti posvećena Fahrudinu Radončiću i njegovom ulasku u politiku osnivanjem Saveza za bolju budućnost. Druga depeša naslovljena je zanimljivim naslovom: „Dobri Bošnjaci, loši Bošnjaci, dobri muslimani, loši muslimani“.

Samo savezi iz interesa

Osnivanje nove bošnjačke partije od strane moćnog, navodno korumpiranog medijskog mogula Fahrudina Radončića dovest će do dodatnih cijepanja u bošnjačkoj politici, stoji u depeši koju je tadašnji američki ambasador Charles English klasificirao kao „tajnu“,

Radončić ima podršku vođe islamske zajednice. Također, posjeduje i izravno kontrolira jako čitane dnevne novine, koje će mu osigurati dobru propagandu i kampanju. Upitni su njegovi poslovni poduhvati sa nekim partnerima, pa će tako vjerovatno tražiti saveze sa političarima u pritiscima na sudstvo kako bi se izbjeglo procesuiranje za korupciju. Tražit će se politički savezi ne na etničkoj ili ideološkoj liniji nego mogućnostima ličnog probitka, stoji u depeši.

Radončić, Dodik, Čović

Iako je rano predviđati, piše nadalje, vjerovatno će otimati glasove Stranci za BiH Harisa Silajdžića, privlačeći birače obećanjima o ekonomskom oporavku, zaključuje se u sažetku depeše, a pokazuje se da su predviđanja bila tačna.

Radončić gotovo sigurno traži politički status kako bi se zaštitio od istraga o njegovom nelegalnom poslovanju. Radončićev ulazak u politiku je krajnje pragmatičan, on traži zaštitu i za to su mu potrebni savezi. To ga čini privlačnim partnerom u očima Milorada Dodika, koji je također pod istragom zbog korupcije. Dodik tako u Radončiću može vidjeti idealnog sagovornika na bošnjačkoj strani. U sličan odnos američke diplomate stavljaju i Radončića i Čovića.

Depeša, premda obimna, zaista ne nudi ništa novo od onog što su Oslobođenje, Dani, 60 minuta, Slobodna Bosna i neki drugi mediji godinama pisali o Radončiću: brzo bogaćenje, uloga u ratu, osnivanje Avaza, Keljmendi, Džaferović.

O osnivanju stranke također nema naročitih podataka, sve se svodi na uglavnom agencijski šture informacije, o traženju popularnih ličnosti ili vrbovanju profesionalnih političara.

Ali, Reis, ja ne znam klanjati

Malo značajniji dio posvećen je sukobima Radončića i Silajdžića, i predviđanjima da će SBB preoteti glasače SBiH-u, što se pokazalo skoro pa potpuno tačnim. U depeši također stoji da je Silajdžić 2006. pobijedio sa istim resursima koji su sada na raspolaganju Radončiću: Dnevni Avaz i Islamska zajednica.

Zanimljivo je ipak da je Asim Sarajlić, potpredsjednik SDA, kazao američkim diplomatama da je načuo kako je Reis Radončiću kazao na prijemu: „Ljudi moraju da te vide u džamiji“, na šta je Radončić: „Ali, Reis, ja ne znam klanjati.“ Kasnije je Radončić, uz čašu vina tokom ručka, kazao Judith Cefkin, zamjenici ambasadora Englisha: „Ja ne mogu podržavati radikalni islam. Bio bih njihova prva žrtva.“

„Iako se možda ne sviđa ni nama ni drugima, on može, ako dobije dovoljno glasova da uđe u vlast u Federaciji, sa svojim pragmatičnim pristupom, možda i doprinijeti smirivanju političke situacije u BiH“, zaključuje se u depeši.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije