Radmanović: BiH je spremna dijeliti teret sigurnosnih izazova
Radiosarajevo.ba
BiH je u dosadašnjem odnosu s NATO-om pokazala da je odgovoran partner, spremna da dijeli teret današnjih sigurnosnih izazova, ocijenio je danas u Lisabonu predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović u obraćanju na sastanku Sjevernoatlantskog vijeća (NATO) o Afganistanu.
Radmanović je kazao da je prije četiri godine BiH izrazila spremnost da preuzme obaveze i prava koja podrazumijeva članstvo u evroatlantskoj porodici slobodnih i demokratskih država, pristupanjem NATO-programu Partnerstvo za mir.
Organi vlasti u BiH, ali i društvo u cjelini, pristupili su, kako je naveo, korjenitim i sveobuhvatnim reformama u različitim područjima radi integracije BiH u evroatlantske strukture.
Radmanović je naglasio da je BiH opredijeljena da doprinosi globalnom miru i sigurnosti. U proteklom vremenu oružane i policijske snage BiH učestvovale su u mirovnim operacijama Ujedinjenih naroda u Liberiji, Sudanu, Istočnom Timoru, na Kipru, Haitiju, u Kongu itd.
Jedna jedinica za deminiranje iz sastava OSBiH, kroz koju je u nekoliko rotacija prošlo 350 vojnika, uspješno je učestvovala u operaciji mira u Iraku i vratila se s pozitivnim iskustvima.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH podsjetio je da je BiH 11. marta 2009. potpisala Sporazum o učestvovanju u ISAF-u i Sporazum o finansiranju s generalnim sekretarom NATO-a.
Predsjedništvo BiH je 27. jula 2010. donijelo Odluku o upućivanju 45 pripadnika OSBiH u misiju ISAF u Afganistan, koju je potvrdio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH. U oktobru je upućena prva rotacija pješadijske jedinice u misiju i djeluje u okviru Danskog kontingenta u provinciji Hemland, na osiguranju nepokretnih vojnih objekata.
Godinu ranije BiH je poslala deset oficira u komandu NATO-a u misiji ISAF. Donijela je i Odluku o upućivanju 10 instruktora i trenera vojne policije u Afganistan, ali još nisu upućeni na teren do odluke savezničkih snaga o njihovom angažmanu.
Također, Predsjedništvo BiH je donijelo Odluku o slanju četiri oficira u štabove ISAF, a BiH je u ovoj godini donirala 60 haubica u NATO povjerenički fond za razvoj ANSF.
- Doprinos BiH misiji ISAF je velik ima li se u vidu da je riječ o maloj zemlji, slabe ekonomske snage. Važno je istaći da se učešće BiH u misiji ISAF konstantno povećava i da to ne izaziva nikakva unutrašnja sporenja, naglasio je Radmanović.
Potcrtao je da će vlasti učiniti sve da BiH bude stabilan i pouzdan partner u operaciji mira u Afganistanu. Učešće jedinice OSBiH u misiji ISAF dosad je bilo uspješno, što potvrđuju i nalazi s terena. Sve to govori o dobroj integraciji bh. oficira i vojnika u novim okolnostima.
Vojne jedinice iz sastava ISAF-a imaju značajan dio civilnih aktivnosti u pružanju pomoći lokalnom stanovništvu u njihovoj zoni odgovornosti.
Prioritet u budućnosti, smatra Radmanović, treba da bude pružanje pomoći u obuci afganistanskih snaga sigurnosti.
- Dugoročna posvećenost međunarodne zajednice u Afganistanu treba da ide u pravcu ekonomske obnove i aktiviranja prirodnih i ekonomskih resursa kojim zemlja raspolaže, uz strana ulaganja, da bi zemlja izašla na put mirne tranzicije i ekonomskog razvoja, kazao je Radmanović u obraćanju.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.