Prijetnje i uvrede na suđenju optuženima za terorizam u Bugojnu
Sud BiH produžio je pritvor Čauševiću, Palislamoviću, Adnanu Haračiću Maci za tri godine od dana potvrđivanja optužnice, a Eminu Osmanagiću, Nedžadu Keški i Harisu Špagi za godinu, zbog opasnosti od bijega, mogućeg utjecaja na svjedoke i saučesnike, ponavljanja krivičnog djela ili njegovog dovršavanja te zbog mogućeg narušavanja javnog reda i mira.
A jučerašnje ročište na Sudu BiH za određivanje pritvora Harisu Čauševiću Oksu i ostalima optuženim za teroristički napad na Policijsku upravu Bugojno 27. juna ove godine, u kojem je poginuo policajac Tarik Ljubuškić, a njegova kolegica Edina Hindić teško ranjena, pretvorilo se u neviđenu dramu, prnosi Dnevni avaz.
Za to je odgovoran optuženi Naser Palislamović, koji se sumnjiči da je organizator terorističkog napada. On je na najprizemniji način vrijeđao državnu sutkinju Tatjanu Kosović i tužiteljicu Ozrenku Nešković.
Tvrdeći da ne priznaje Državni sud, u par navrata je potvrdio i da ga ne poštuje, govoreći između ostalog sutkinji Kosović da je 'budala', te 'da joj treba psihijatar'. Svoje provokacije prebacio je na tužiteljicu Nešković, rekavši između ostalog da se ponaša kao 'vidovita Džemila':
Nadalje je, piše Dnevni avaz, u sudnici povikivao: "Bolje reci gdje si sakrila bijeli 'nissan'. Pokvarenjačice jedna... Lažljiva droljo. Kurvo mušrička... Poslat ću ti ja čovjeka da ti pokaže gdje je 'nissan', da vidiš s kim imaš posla... Vi ste gamad jedna mušrička! Bili ste u kanalizacionom materijalu. Vi ste stvoreni od ugruška. Otkud vam pravo da mi sudite", uzvikivao je Palislamović ubacivši u svoje 'izlaganje i pokoji 'Allahu Ekber'.
Do sada neviđeni incident u Državnom sudu okončan je kada je sutkinja Kosović naredila policajcima da pomahnitalog Palislamovića odvedu iz sudnice. Zbog ovakvog ponašanja Fahrija Karkin, Palislamovićev advokat po službenoj dužnosti, jučer mu je otkazao punomoć. Istakao je da, iako je branio svašta, neće braniti čovjeka koji ne poštuje Državni sud i odrekao se svih naknada.
Ponavljanje djela
Tužiteljica Nešković objasnila je da Tužilaštvo BiH raspolaže ogromnim brojem dokaza protiv optuženih, njih 94, kao i izjavama brojnih svjedoka. Ti dokazi, prema njoj, dovoljni su za zaključak da su optuženi počinili nedjela za koja se terete. Upozorila je da je veliki broj svjedoka istakao zabrinutost za svoju sigurnost.
Nadalje, govoreći o mogućnosti da optuženi na slobodi ponove djelo, naglasila je da su pojedini optuženi čak od 2008. godine u Bugojnu sakupljali ogromne količine oružja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava koje su namjeravali koristiti za izvođenje terorističkih napada na neodređene mete. Oružje je otkriveno tek nakon napada u Bugojnu. Istraga, podvukla je, do sada nije pokazala od koga su nabavljali oružje i kako su došli do novca kojim su ga plaćali, što je posebno interesantno.
"Oružje je sakupljano niz godina. Kako se za njega nije znalo, mogli bi ga ponovo neprimjetno sakupiti. Otkrivena je još jedna eksplozivna naprava koja je bila pripremljena, zajedno sa štapinom i kapislama, a koju je optuženi Haračić nakon napada iskopao iz zemlje i bacio u rijeku Vesočnicu", rekla je Nešković.
Advokati su jučer ukazali na to da je optuženog Kešku u pritvoru u KPZ-u Orašje jedan od čuvara vrijeđao na nacionalnoj osnovi. Zbog toga, ali i ekonomičnosti, zatraženo je da optuženi budu premješteni u pritvorsku jedinicu Suda BiH u Sarajevu.
"Paušalne ocjene"
Tražeći oslobađanje svojih klijenata, advokati optuženih ukazivali su na neprimjerenost načina na koji je Tužilaštvo BiH dostavljalo dokaze. Prema njima, ne postoji dovoljno dokaza koji konkretiziraju odgovornost svakog od optuženih te se o opasnostima od bijega ili utjecaja na svjedoke govori paušalno i bez dokaza da će se to zaista desiti, piše Dnevni avaz.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.