Predstavljen prvi Rijasetov izvještaj o islamofobiji
Rijaset Islamske
zajednice u Bosni i Hercegovini (IZBiH) predstavio je danas u Sarajevu svoj
prvi izvještaj o islamofobiji,
diskriminaciji i netoleranciji na području Islamske zajednice u Bosni i
Hercegovni.
Preuzmite Izvještaj u cjelosti
Svoj izvještaj, koji se odnosi na period 2004 – 2011. godina, Rijaset je predstavio kao jedan od koraka Islamske zajednice u potrebnom zajedničkom društvenom odgovoru na ove pojave registrirane u BiH.
Registriranje, upoznavanje, informiranje
"Cilj izvještaja je registriranje, upoznavanje i informiranje o slučajevima islamofobije, diskriminacije i netolerancije na osnovu vjere, ohrabrivanje žrtava netolerancije i diskriminacije da ispričaju svoja iskustva, podizanje svijesti o tome da se slučajevi islamofobije, netolerancije i diskriminacije trebaju ozbiljno uzeti i da je potreban zajednički odgovor društva", rekao je na pres-konferenciji Islamil ef. Smajlović, vojni muftija.
Izvještaj se sastoji od šest područja koja su bila u fokusu analize. To su: izjave državnih i političkih dužnosnika u kojima se manifestira diskriminacija, vrijeđanje i širenje predrasuda; lična i kolektivna dimenzija slobode vjere u medijima; sektor zapošljavanja; sektor obrazovanja; diskriminacija i netolerancija u umjetničkim djelima te na kraju - zločin iz mržnje kroz napade na muslimane, službenike i imovinu Islamske zajednice.
Sastavni dio su i
preporuke organima i institucijama BiH te međunarodnim političkim organizacijama
i asocijacijama za zaštitu ljudskih prava, kao i međunarodni dokumenti koji
nalažu poštivanje ljudskih prava i sloboda, prenosi Fena.
Dodik, Radmanović, Vlajki
U poglavlju koje se odnosi na izjave političkih i državnih predstavnika navedeno je više izjava aktulenog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, među kojima ona da je za Republiku Srpsku neprihvatljivo "da nam sude sudije muslimani", kao i citat iz izjave srpskog člana Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića agenciji Tanjug da "u dijelu Islamske zajednice ima zagovornika rata".
Kao primjeri
netolerantih, diskriminatorskih ili islamofobičnih istupa navedene su i
pojedine izjave Drewa Engela, tužioca i šefa posebnog odjela za organizirani
kriminal, privredni kriminal i korupciju Suda BiH, Slavka Jovičića, poslanika
Saveza nezavisnih socijaldmeokrata u Parlamentarnoj skupštini BiH, Raffija
Gregoriana, zamjenika visokog predstavnika u BiH, Rajka Vasića, sekretara i
portparola SNSD-a te Emila Vlajkija, potpredsjednika RS-a.
Pećanin, Hadžiomerović, Imamović
U izvještaju Rijaseta Islamske zajednice, u poglavlju nazvanom "Lična i kolektivna dimenzija slobode vjere u medijima", navedeno je da u proteklom periodu značajan broj medija iskazuje visok stupanj netolerancije prema, prvenstveno Islamskoj zajednici i reisu-l-ulemi, a potom prema muslimanima i islamskim vrijednostima.
U tom kontekstu su u Rijasetovom izvještaju citirani dijelovi tekstova novinara Emira Imamovića, Vildane Selimbegović, Senada Pećanina, Seada Fetahagića, Bakira Hadžiomerovića, Damira Kaletovića, Avde Avdića, Zije Dizdarevića te književnika Željka Ivankovića.
Kao primjeri diskriminacije, islamofobije i netolerancije u umjetničkim djelima navedeni su slučajevi čestog sistematskog javnog ponižavanja i vrijeđanja reisu-l-uleme Cerića u karikaturama koje objavljuju pojedini bh. mediji u vidu stripa i fotomontaže te primjeri vulgarnih muzičkih sadržaja i napjeva.
"Naročito je
veliku dosljednost u karikaturalnom predstavljanju reisu-l-uleme iskazao sarajevski magazion BH Dani koji je u
određenim periodima iz broja u broj imao rezervirano mjesto za karikature i
fotomontaže reisu-l-uleme", citat je iz Rijasetovog izvještaja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.