Posebno krivično djelo: Zastupnici apelovali da se u Parlamentu FBiH podrži uvođenje femicida
Grupa zastupnika Federalnog parlamenta je u srijedu, 15. januara 2025. godine na radnom sastanku najavila da će na redovnoj sjednici Predstavničkog doma, 28. januara, predložiti amandman tokom razmatranja predloženih izmjena i dopuna Krivičnog zakona Federacije BiH, a u cilju da se u zakonodavstvo Federacije BiH uvede novo djelo teško ubistvo žene.
Za razliku od Vlade Federacije BiH koja je uputila ovo zakonsko rješenje u proceduru grupa zastupnika svih klubova u Predstavničkom domu, osim HDZ-a 1990, traži da se u Krivični zakon FBiH propiše novo krivično djelo uz već predložena, a koje bi nazivali "teško ubistvo žene-femicid".
"Sretna sam što će nakon mnogo vremena ozbiljnog rada zajedno sa nevladinim organizacijama doći momenat da konačno padnu maske u Parlamentu gdje se treba reći ko je za uvođenje rodno zasnovanog nasilja ovog krivičnog djela u legislativu Federacije BiH jer je nasilje nad ženama i djevojčicama ozbiljan društveni problem i to je jedan od načina da dobijemo potpuni pravni okvir zu paketu sa novim zakonom o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji BiH", rekla je predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Alma Kratina (Demokratska fronta - Željko Komšić).
Iz Vlade FBiH odgovorili na kritike mještana Širokače: "Osigurali smo smještaj ugroženima"
Dodaje da bi se uvođenjem rodno zasnovanog ubistva ženske osobe ispunile obaveze iz Istanbulske konvencije u kojoj je definisano rodno zasnovano nasilje nad ženama koje se označava kao nasilje usmjereno na ženu zbog toga što je žena ili koje nesrazmjerno pogađa ženu.
Za počinitelja takvog krivičnog djela federalni zastupnici predlažu zatvorsku kaznu od najmanje deset godina ili kaznu dugotrajnog zatvora.
Veterani i žrtve rata potpisali zahtjeve prema Tužilaštvu BiH: "Imate tri mjeseca!"
Predsjednik Zakonodavno-pravne komisije Belmin Zukan pojasnio je da se izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH nastoji ispuniti odgovornost države odnosno Federacije BiH da odredbe Istanbulske konvencije implementira u svoje zakonodavne okvire.
"Ovim se pravi značajan korak prema zaštiti žrtava od nasilja. Određeni zastupnici će uputiti amandman kojim zapravo dodatno popravljaju predložene izmjene i dopune Krivičnog zakona. Nadamo se da ćemo imati dovoljnu podršku za njegovo usvajanje u oba doma Federalnog parlamenta. Time pokušavamo pokazati eventualnim, potencijalnim nasilnicima da će biti strogo kažnjeni u slučaju izvršenja ubistva žene", rekao je Zukan.
Radnom sastanku prisusutvovale su članice organizacije "Glas žene" Bihać koje su istakle da je prikupljeno 7.000 potpisa građana, koji su podržali da ovaj amandman postane sastavni dio Krivičnog zakona FBiH.
"Kako bismo osigurali da se u sudskoj praksi dosljedno primjenjuje predloženo krivično djelo femicida zalažemo se da se u Krivični zakon FBIH uvedu dodatne definicije ključnih pojmova i osigura rodno osjetljiv pristup. Važeći Krivični zakon ima rodno neutralan pristup zaštiti ljudskih prava, čime se ne pruža specifičnost potrebi za izričitom zaštitom ženskih prava, a kako je propisano Istanbulskom konvencijom. Zato navedenim amandmanom smo odlučni da se konačno razlikuju krivična djela teškog ubistva žene od ubistva počinjenog iz mržnje. Znači iza člana 166. treba dodati član 166. a koji glasi 'teško ubistvo žene'", poručila je direktorica "Glasa žene" Bihać Enisa Raković.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.