Njemačka za obnavljanje sankcija

Radiosarajevo.ba
Njemačka za obnavljanje sankcija

Njemačka vlada kancelarke Angele Merkel razmišlja o ponovnom uvođenju sankcija Evropske unije (EU) protiv Bjelorusije, pošto su u toj državi uhapšeni opozicioni aktivisti i zatvoren ured Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE), javljaju u srijedu njemački mediji. 

Berlin želi da to pitanje razmotri s ostalim evropskim partnerima prije nego što eventualno ponovo uvede zabrane putovanja u države članice EU za nekoliko desetina bjeloruskih najviših zvaničnika, uključujući i predsjednika Aleksandra Lukašenka, prenosi njemački radio Deutsche Welle pisanje lista Sueddeutsche Zeitung.

Poslije predsjedničkih izbora 19. decembra prošle godine, na kojima je Lukašenko osvojio četvrti mandat, uhapšeno je pet opozicionih predsjedničkih kandidata i nekoliko stotina aktivista, zbog sumnje da su izazivali i organizovali nerede. 

Bjelorusija je potom obustavila sve operacije OSCE-a u Minsku, pošto je ta organizacija osudila predsjedničke izbore. 

Hapšenje opozicionih lidera i nasilna intervencija policije protiv demonstranata izazvali su kritike EU-a i SAD-a, dok je Rusija podržala Lukašenka. 

SAD su u ponedjeljak oštro kritikovale odluku Minska da zatvori predstavništvo OSCE-a, ocijenivši je kao korak unazad za demokratiju i ljudska prava u Bjelorusiji. 

Portparol njemačke vlade Christoph Stegmanns izjavio je u ponedjeljak na redovnoj pres-konferenciji da je vrijeme da EU razmotri "politički odgovor" na nasilne akcije protiv demonstranata. 

Portparol Ministarstva vanjskih poslova je tom prilikom, u vezi sa sastankom šefova diplomatija članica EU, zakazanim za kraj januara, otvoreno govorio o sankcijama. 

- Do tada treba da razmislimo šta će biti, naprimjer, sa suspendovanim sankcijama EU-a protiv Bjelorusije, rekao je on. 

Ministar vanjskih poslova Švedske Carl Bildt rekao je u utorak da će Lukašenko biti vraćen na listu EU za zabranu izdavanja viza, zajedno s još nekoliko desetina zvaničnika odgovornih za postizborno nasilje i hapšenja. 

EU-a je uvela vizne sankcije Lukašenku i 40 zvaničnika u sličnim okolnostima nakon izbora 2006. godine. 

Zabrana je ukinuta za 36 bjeloruskih zvaničnika dvije godine kasnije, kada su oslobođeni politički zatvorenici, ali su novčana sredstva Bjelorusije u zemljama Unije i dalje zamrznuta.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije