Negiranje genocida, nepoželjna tema u parlamentu

Radiosarajevo.ba
Negiranje genocida, nepoželjna tema u parlamentu


Treći put se za posljednjih četiri godine u bosanskohercegovačkom Parlamentu razgovaralo o Prijedlogu  zakona o zabrani negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja holokausta, zločina genocida i zločina protiv čovječnosti.

Ovoga puta riječ je o pokretanju inicijative da Parlament ovaj zakon razmatra u skraćenom postupku. No i ovakva proceduralna inicijativa izazvala je buru različitih mišljenja među bosanskohercegovačkim parlamentarcima, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Predlagači Azra Hadžiahmetović i Beriz Belkić iz Stranke za BiH i dalje vjeruju da je usvajanje ovakvog zakona u BiH moguće i potrebno.

Ljudi u BiH žive u svojim zatvorenim istinama i zbog toga je ovaj zakon već dva puta odbijen, kaže Beriz Belkić.

Da se i rasprava o tome da li će zakon biti razmatran po hitnoj proceduri ili ne skine sa dnevnog reda u četvrtak je zatražio poslanik SDS-a Mladen Bosić. On smatra da je potrebno da se bosanskohercegovačko društvo okrene budućnosti, a ne da se stalno vraća u prošlost. Zbog toga je, kaže, tražio i da se Prijedlog skine sa dnevnog reda.

„Mi ovdje očigledno imamo više istina i svako stoji na svojoj strani istine. Ja nikada ne mogu prihvatiti tvrdnju gospodina Silajdžića da je istina ono što on govori. Neki drugi osporavaju neke druge cifre. Istorija će pokazati, vrijeme će pokazati, ovi razni procesi koji se vode će rasvijetliti dio toga. Prema tome, držanje ovog društva u politici stalnog nerazumijevanja, straha i vraćanja u prošlost neće ništa dobro donijeti“, tvrdi Bosić.

Zabrana negiranja holokausta i genocida nikome nije sporna, ali je sporna politička manipulacija genocidom, tvrdi Drago Kalabić iz SNSD-a.

„Mi ne želimo da te strahote koje su se dogodile da budu predmet političke manipulacije. Mi ćemo predložiti čak kontra prijedloge da manipulacija sa istorijskim činjenicama isto tako treba da bude sankcionisana“, kaže Kalabić.

Šemsudin Mehmedović iz Stranke demokratske akcije vjeruje da će BiH dobiti jedan ovakav zakon tek kada se potpuno normalizuju odnosi u regionu.

„Ja ne mislim da se u tekstu zakona na bilo koji način prejudiciraju stvari ili iskrivljuju historijske činjenice, nego samo želimo da zaštitimo da se u dnevno-političke svrhe ne može upotrebljavati ili manipuliratisa npr. ’jeste bila agresija na BiH, ili jest bio genocid ili nije bio genocid u Srebrenici“, kaže Mehmedović.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije