Može li presuda Perišiću promijeniti udžbenike historije?
Dokaže li Haški tribunal da je bivši šef
Generalštaba vojske SR Jugoslavije Momčilo Perišić zaista znao da će se desiti
genocid u Srebrenici, te da će u genocidu učestvovati njegovi vojnici i da je
on tu mogao nešto poduzeti, onda se otvara jedno novo pitanje, komentariše
advokat Aksel Hagedorn, prenosi DW.
Nastaje jedna potpuno nova situacija u odnosu na onu iz 2007. godine, kada je Međunarodni sud pravde odbio tužbu Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore zbog nedostatka dokaza da je Srbija zaista sudjelovala u genocidu u Srebrenici, objašnjava Hagedorn.
“Sada je najveće pitanje šta će to utvrditi Haški tribunal. Na osnovu tih činjenica moglo bi se postaviti pitanje da li su izneseni novi dokazi koji bi mogli biti predočeni Međunarodnom sudu pravde. Moglo bi se, dakle, na osnovu tih novih dokaza pred Međunarodnim sudom pravde ponovo pokrenuti pitanje učešća Srbije i Crne Gore u genocidu pod pokroviteljstvom Generalštaba Vojske SR Jugoslavije“, dodaje Hagedorn.
“Bosna i Hercegovina treba još jednu šansu”
Advokat Hagedorn za sada ne može reći koliko bi učinkovito bilo pokretanje revizije presude po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije za genocid. Za početak bi se trebalo ponovo detaljno protumačiti obrazloženje presude Međunarodnog suda iz 2007. godine, pa tek onda provjeriti da li novi dokazi Haškog tribunala cijelom slučaju daju jednu novu perspektivu. Ako se to potvrdi, sljedeći korak bio bi razmatranje pitanja da li je neophodno pokrenuti novi ili nastaviti stari proces, ocjenjuje advokat Hagedorn.
“Koliko ja znam, u praksi Međunarodnog suda pravde nikada još nije nastavljen niti jedan proces nakon što mu je donesena presuda. Međutim, ako Haški tribunal dokaže nove činjenice tokom suđenja Perišiću, činilo bi mi se veoma razumnim da se preduzmu i provjere sve pravne osnove kojim bi Bosna i Hercegovina dobila možda još jednu šansu, da nastavi proces“, kaže on.
Hoće li Srbija plaćati naknadu štete?
Buduća presuda Momčilu Perišiću nema uticaja na zahtjeve i tužbe Majki Srebrenice, tvrdi njihov advokat Aksel Hagedorn. Međunarodni sud pravde, Haški tribunal, ali i različiti holandski sudovi su dokazali da se u Srebrenici desio genocid. To je odlučujući zaključak, poručuje Hagedorn.
“Da je u genocidu učestvovalo mnogo ljudi, i
to je također važno. A da je u genocidu sudjelovala i država Srbija, to bi
otvorilo mogućnost da se pokrene još jednu tužba protiv Srbije za naknadu
štete. Ali, u tom slučaju moralo bi se možda još sačekati”, smatra Hagedorn.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.