Mladi pravnici traže reformu pravosuđa

Radiosarajevo.ba
Mladi pravnici traže reformu pravosuđa

Prva faza projekta „Pojedinac i pravosuđe“, kao prvi edukacijsko-zagovarački program za reformu pravosudnih institucija u zemlji, pokrenut sa fokusom na studente prava u Bosni i Hercegovini, uspješno je okončana ovog vikenda u Banja Luci.

Nakon uspješno organiziranih radionica i uličnih akcija u Mostaru, Sarajevu i Istočnom Sarajevu, aktivisti Inicijative mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini svoj su posao uradili i u Banja Luci. Naravno, isto se ne bi moglo organizirati bez podrške lokalnih organizacija „Oštra nula“ i ELSA Banja Luka, te predavača Aleksandra Živanovića iz Udruženja medijatora BiH, Danijela Malića iz udruženja potrošača „Plava sfera“ i Nine Šeremet iz ureda Institucije ombudsmena BiH.

Poseban značaj skupu dao je uvodni predavač Richard S. Gebelin, bivši međunarodni sudija na Sudu Bosne i Hercegovini, koji je dao svoj osvrt na značaj međunarodnih sudija i tužitelja u pravosudnim institucijama BiH, te je svojim predavanjem pokrenuo široku i kvalitetnu diskusiju, koja se nastavila kroz ostala predavanja.

Studenti su se upoznali sa brojnim temama koje se bave pozicijom građana u pristupu pravdi, te u konačnici dali i svoja mišljenja vezana za buduće reformske procese u zemlji. U sklopu projekta organizirana je i ulična akcija, gdje je građanima predstavljena kontakt služba Inicijative mladih za ljudska prava u BiH, te zajedničke preporuke mladih pravnika i studenata prava po pitanju reforme pravosuđa.

„Ne možemo donositi politički obojena rješenja. Naprimjer, za političke struje iz Sarajeva, jasno se kao rješenje neujednačenosti sudske prakse postavlja formiranje Vrhovnog suda BiH. Ipak, u odnosima gdje se ne nazire ikakva šansa za uspostavu istog, moramo dati neke alternative tome“, rekao je koordinator projekta Nedim Jahić iz Inicijative mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini.

U januaru mjesecu očekuje se sveobuhvatna kampanja „2000 potpisa za reformu pravosuđa!“, kroz koju će se tražiti podrška za preporuke, koje se očekuje da će nastati sastavljanjem svih 40 preporuka sa četiri radionice iz Mostara, Sarajeva, Banja Luke i Istočnog Sarajeva. Uzimajući u obzir da je kroz ovu radionicu prošlo 100 studenata, 15 predavača, a u njenoj organizaciji učestvovalo 25 aktivista, vjerujemo da će ovo biti kruna projekta koji je već dobio pozitivnu ocjenu od brojnih organizacija i pojedinaca.

Isti je svakako i podsticaj za dalji nastavak rada Mreže pravde u Bosni i Hercegovini kroz USAID Projekat razvoja pravosuđa II, u okviru kojeg je ovaj program i podržan, a nadati se da će slične radionice ugledati svjetlo dana i u drugim gradovima Bosne i Hercegovine, saopšteno je iz Inicijative mladih.


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije