Milorad Dodik najavio povećanje minimalne plate: "Nijedna naša firma ne može uspjeti u FBiH"

3
Radiosarajevo.ba
Milorad Dodik najavio povećanje minimalne plate: "Nijedna naša firma ne može uspjeti u FBiH"
Foto: Screenshot / Milorad Dodik

Milorad Dodik je u srijedu, 8. januara 2025. godine dao prvi televizijski intervju za medije iz bh. entiteta RS, uoči obilježavanja neustavnog dana 9. januara.

Govorio je o operativnom zahvatu koji je imao, ali i o budućnosti manjeg bh. entiteta, te ekonomiji.

U izlaganju o budućnosti bh. entiteta RS rekao je da je njegov "sveti zadatak da RS izađe iz BiH", aludirajući i ponovno propagirajući politiku secesionizma koju u svom javnom govoru često stavlja kao okosnicu i prioritet iznad svih prioriteta. O proslavi neustavnog 9. januara, govorio je da "smatram da moram RS da izvučem iz BiH zato što njen ostanak u BiH sa ovakvim Europljanima znači da za 20 godina neće biti ni RS, niti Srba na ovim prostorima, ili će samo ostati nešto malo poltrona.

Dragan Bursać: "Vulin je došao u Banju Luku da brani Vučića od studenata"

Dragan Bursać: "Vulin je došao u Banju Luku da brani Vučića od studenata"

Јa sam ovdje izabran da branim ustavnu poziciju bh. entiteta. Јa predstavljam RS. I ja ovaj bh. entitet zastupam onako kako piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu i nikako drugačije", rekao je.

Osvrnuo se i na ekonomski rast, te je rekao da će u RS biti povećana minimalna plata, te da nijedna "firma iz RS ne može uspjeti u FBiH", rekao je Dodik. Spomenuo je i da će najniža plaća od 900 KM ostati, a da je planirano povećanje na 1.000 KM, odnosno do 1.200 KM.

Milorad Dodik je predložio ukidanje poreza na garantovani dio plate, te je ponovio da je RS imala višu prosječnu plaću od FBiH proteklih godina.

Podsjetimo, 9. januara 1992. godine u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.

Vlada Srbije stigla u Banja Luku na obilježavanje neustavnog 9. januara

Vlada Srbije stigla u Banja Luku na obilježavanje neustavnog 9. januara

Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom. 

Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i spomenuta deklaracija, kao i Ustav Srpske Republike BiH koji je spomenuta skupština donijela.

Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.

Ako slavite ovaj neustavni dan, preporučujemo da pročitate tekst OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije