Međunarodni dan borbe protiv korupcije
Radiosarajevo.ba
Korupcija u BiH je veoma izražen problem i kao takva predstavlja "način življenja", a obrazovanje, zdravstvo i javne nabavke predstavljaju segmente društva koji su najviše korumpirani, podaci su istraživanja nevladinog sektora i političkih analitičara.
Tako je, prema anketi koju je ranije sprovela nevladina organizacija Centri civilnih inicijativa (CCI), korupcija u BiH veoma izražen problem, a najizraženija je u oblasti zdravstva i obrazovanja, pišu Nezavisne novine.
Naime, petina ispitanika platila je ili kupila poklon ljekarima kako bi osigurali uslugu, dok većina ispitanika, njih 77 posto, smatra da je korupcija u zdravstvu najprisutnija u bolnicama.
Kada je u pitanju obrazovanje, istraživanje je pokazalo da čak 96 posto građana smatra da je korupcija najprisutnija na fakultetima.
Tanja Topić, politički analitičar iz Banjaluke, kazala je da je korupcija u BiH postala način življenja i da uprkos činjenicama i svjesnosti da korupcija vlada ovim društvom, iz godine u godinu vidimo da smo zadržali ili isti nivo korupcije ili da smo još korumpiraniji.
"To govori da nijedan akter ne preduzima korake neophodne da korupcija bude smanjena, a pri tom najodgovornijim treba smatrati institucije koje ne čine prave korake da ta naša pozicija bude popravljena", rekla je Topićeva i dodala da je korupcija u BiH postala sistemski problem.
Prema njenim riječima, korupcija u našoj zemlji je najizraženija u sferi javnih nabavki, jer u njih spada i administracija i ostalo.
Ona je navela da se u toj sferi pokazao veliki prostor za korupciju, ali i u pravosuđu, mada, kako kaže, nema sfere društva u BiH u kojoj nije prisutna.
"Možemo reći da su sve pore društva u BiH zaražene tom opasnom bolešću", naglasila je Topićeva.
Mladen Čančarević, student ombudsman RS, potvrdio je da akcija Studentskog parlamenta RS, pod nazivom
"Antikor", kontinuirano traje, te da je intenzitet poziva u zadnje vrijeme smanjen.
"Sve prijave slučajeva mita i korupcije koje su studenti pozivom ili slanjem SMS poruke prijavili, proslijeđene su MUP-u RS i možemo reći da su se imena nekih osoba ponavljala", rekao je Čančarević.
Prema istraživanju organizacije CCI, čak 63 posto studenata u BiH vjeruje da je korupcija "veoma raširena", dok 53,2 posto studenata "ne bi preduzelo ništa" kad bi čulo za neki konkretan slučaj.
Prema istom istraživanju, BiH po korumpiranosti dijeli 99. mjesto sa zemljama kao što su Senegal i Zambija.
Udruženje građana "Stop Mobbing" iz Trebinja vršilo je istraživanja o prisutnosti korupcije u bh. društvu, koje je pokazalo da je svaki drugi ispitanik od onih koji su bili u situaciji da daju novac, dao mito ljekaru, uglavnom prilikom operacija ili porođaja.
"Ovi rezultati stavljaju zdravstvo odmah iza carine, policije i pravosuđa kao oblasti u kojima je najviše korupcije", rekli su u ovom udruženju, pišu Nezavisne novine.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije obilježava se danas, sa ciljem da se ukaže na rasprostranjenost ove negativne društvene pojave i promovišu efikasnije mjere za njeno suzbijanje.
Ovaj dan obilježava se od 9. decembra 2004. pošto su godinu dana ranije UN usvojile Konvenciju protiv korupcije, čiji su ciljevi unapređenje i jačanje mjera za efikasnije i uspješnije sprijčavanje i borbu protiv korupcije.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.