Međunarodna zajednica odgovorna za stanje u BiH

Radiosarajevo.ba
Međunarodna zajednica odgovorna za stanje u BiH

Foto: Getty Images

Koliko su zemlje Zapadnog Balkana udaljene od Evropske Unije? O tome su u Berlinu diskutovali predstavnici evropskih institucija i analitičari. Hrvatska pred vratima, Srbija na putu a BiH daleko.

Hrvatska je gotovo pred vratima kuće velike evropske porodice. Srbija se nalazi na dobrom putu. Najkritičnija situacija, kada je u pitanju približavanje Evropskoj uniji, za sada je, tvrde, u Bosni i Hercegovini.

Krivicu za trenutno stanje u zemlji, evropski političari ne pripisuju samo domaćim bh. vlastima. Evropskoj uniji nedostaje mehanizam kažnjavanja, kojim bi mogli da budu sankcionisani nesavjesni b-h političari, kaže Doris Pack, članica Evropskog parlamenta. Bosna i Hercegovina treba pomoć Evropske unije, jer su BH građani izabrali političare koji se ne zalažu za njihovu dobrobit i napredak zemlje, ocjenjuje Doris Pack.

„Nadležni pri Evropskoj uniji bi jednostvano trebali da kažu: Ljudi, ako ne želite da ispunjavate naše uslove i ne želite da doprinesete jačanju zajedničke države, onda vam ne možemo dati ni novac iz predpristupnih fondova koji su namijenjeni vašoj zemlji.“

Nisu krivi samo domaći političari

Za loše stanje u Bosni i Hercegovini, odgovornim ne treba smatrati samo domaće političare, smatra Solveig Richter, saradnica njemačke Fondacije ”Nauka i politika”.

Situacija je danas kritična, jer se Evropska unija i ostali članovi Međunarodne zajednice godinama nisu mogli dogovoriti kako da izgrade budućnost zemlje i njenih građana, tvrdi Zolvig Rihter (Solveig Richter).

„Trenutno vlada mišljenje, da u Bosni i Hercegovini mora da bude reformisan ustav, prije nego što zemlja napravi naredne korake na putu ka Evropskoj uniji. Međutim, ta reforma ustava je u Bosni i Hercegovini, iz političke perspektive posmatrano, potpuno nemoguća.“

U BiH nema sukoba interesa

Među prisutnima u Berlinu javno se postavilo pitanje o kojem se i u BiH nerijetko polemiše: Da li u Bosni i Hercegovini vlada sukob interesa između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država koji sudjeluju u kreiranju bh politike? Članica Evropskog parlamenta, Doris Pak odgovara:

Doris Pack, zastupnica u Evropskom parlamentu i ekspert za BalkanBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Doris Pack, zastupnica u Evropskom parlamentu i ekspert za Balkan

„Nema sukoba interesa, ali vladaju različite predstave o tome kako će biti vođena politika prema toj zemlji. Amerikanci su više za agresivniju varijantu, dok je Evropska unija nešto uzdržanija. Ta uzdržanost je, nažalost, dovela do toga da se o ustavnim pitanjima u posljednje dvije godine uopšte nije razgovaralo. Ustavne promjene su važne da bi država uopšte postala država. Očito je da smo tu nešto propustil“, smatra Doris Pack.

Iako se uspjeh zemalja Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji znatno razlikuje, jedan problem im je, ipak, ostao isti: organizovani kriminal i korupcija. Primjer Italije, koja se već decenijama bori protiv organizovanog kriminala, pokazuje da problem ne može biti riješen preko noći. Recept za uspjeh su jačanje pravosudnih organa i investicije u privredu kojim bi dugoročno mogli da budu stvoreni legalni izvori zarade, poručuju iz Fondacije ”Nauka i Politika”.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije