Matematika za spas sistema
Jučerašnjim sastankom i (polu)dogovorom Zlatka
Lagumdžije i Dragana Čovića, po svemu sudeći, počinje proces deblokiranja
formiranja vlasti, barem u Federaciji Bosne i Hercegovine. Odnosi ova dva
lidera i njihovih stranaka zapravo su ključni i za formiranje vlasti na državnom
nivou. U javnosti je sukob HDZ-a i SDP-a predstavljen kao sukob za BiH i protiv
nje, odnosno kao borba legitimnih i manje legitimnih Hrvata.
Ipak, sudeći po temi razgovora i dogovora, a to je raspodjela hrvatskih ministarskih fotelja u Vladi Federacije BiH, gdje, po nekim najavama, tri resora pripadaju HDZ-u a dva „platformašima“ i SDP-u, jasno je da je posrijedi klasični stranački sukob oko puke raspodjele vlasti.
Istina, valja priznati da će dogovor Čovića i Lagumdžije, koji nije konačan, ali mu je najavljen i nastavak, okončati političku krizu u Federaciji koja će imati budžet na kraju marta.
Opet, valja priznati i to da dogovor ova dva lidera po ko zna koji put svjedoči o suštini politike, a to je raspodjela moći u institucijama sistema.
Lagumdžija i Čoviću su mjesecima jedan drugog demonizirali putem svojih medijskih aparata, demonizirajući tako i etničke skupine u Bosni i Hercegovini. Obračuni političkih protivnika i razmjena teških riječi nisu ništa strano političkom djelovanju. Ipak, kako su u Bosni i Hercegovini politički lideri ujedno i narodni lideri, njihovi postupci, riječi i nastupi ostavljaju traga u masama.
Lagumdžija i Čović sigurno će zaustaviti
političku krizu u smislu normalnog rada institucija, ali društvena kriza i
pojačana etnička netrpeljivost te osjećaj ugroženosti bosanskohercegovačkih
Hrvata teško da će biti riješeni jednim stranačkim, matematičkim dogovorom.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.