Kakva je daljnja procedura za ukidanje viza?

Radiosarajevo.ba
Kakva je daljnja procedura za ukidanje viza?

Nakon što je Evropski parlament sa 537 glasova za, 47 protiv i 41 suzdržanih, predložio ukidanje viza za prostor Schengena za Albaniju i Bosnu i Hercegovinu, ostaje da Vijeće ministara krajem novembra, sastavljeno od ministara pravde i unutrašnjih poslova, konačno donese istu odluku.

Formalno, cijela procedura je zapravo predlaganje i usvajanje amandmana na odredbu 539/2001, koja regulira slobodno kretanje osoba, azil i emigraciju.

Prema zakonskim odredbama Evropske unije, jedino Evropska komisija ima pravo predlaganja amandmana na legislativu Unije. Komisije je to u slučaju BiH i Albanije učinila krajem maja ove godine.

Prijedlogu Komisije prethodilo je višegodišnje ispunjavanje uslova iz Mape puta za liberalizaciju viznog režima. Srbija, Crna Gora i Makedonija bezvizni su režim dobile krajem prošle godine, a Albanija i BiH su izostavljene iz Komisijinog prijedloga jer značajan broj uslova nije bio ispunjen.

Evropski parlament mora prihvatiti odluku Evropske komisije kvalificiranom većinom glasova, što znači da pozitivno moraju glasati zastupnici iz članica EU koje čine preko 74 % populacije EU.

Prošle godine, prije nego je Lisabonski ugovor stupio na snagu, Parlament je tek davao neobavezno mišljenje, a u slučaju BiH i Albanije odluka Parlamenta je važna koliko i odluka Vijeća.

Vijeće EU, odnosno Vijeće ministara je konačna instanca koja potvrđuje prijedlog Komisije. Članovi Vijeća sastaju do šest puta godišnje, što znači jedno zasjedanje krajem oktobra i jedno krajem novembra. Prema svim najavama, a i uobičajenoj praksi, prijedlog ukidanja viza BiH i Albaniji razmatrat će se krajem novembra.

Vijeće također glasa kvalifikovanom većinom, s tim što su Velika Britanija i Irska isključene iz glasanja, jer nisu unutar schengenskog prostora.

Bezvizni režim će biti odobren ukoliko 228 od 309 glasova Vijeća bude pozitivno, a neke zemlje nose više neke manje glasova, zavisno od broja stanovnika.

Teoretski je moguće da BiH ne dobije bezvizni režim ukoliko neke od mnogoljudnijih zemlja se usprotive takvoj odluci. Špekulira se da se Francuska protivi liberalizaciji viznog režima, ali samo protivljenje Francuske ne bi moglo ostaviti BiH i Albaniju u getu.

Nakon što Vijeće usvoji odluku ona još uvijek nije pravosnažna, a takvom postaje nakon što bude objavljena u zvaničnom Glasniku. Od izglasavanja odluke do njenog objavljivanja obično prolazi dvije do tri sedmice, tako bi sredinom decembra građani BiH već mogli bez viza, ali sa biometrijskim pasošem, putovati zemljama Schengena.

radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije