'Kada se završi sjednica NSRS, OHR mora sankcionisati sve koji narušavaju Dayton'

1
Radiosarajevo.ba
'Kada se završi sjednica NSRS, OHR mora sankcionisati sve koji narušavaju Dayton'
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba / Adil Osmanović

Adil Osmanović zastupnik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH rekao je na konfrenerciji za medije da je današnja sjednica Narodne skupštine RS na čijem dnevnom redu su prijedlozi zakona o entitetskom VSTV i nepokretnoj imovini, najgrublji nasrtaj na Daytonski mirovni sporazum.

"Ono što očekujemo je da visoki predstavnik s riječi pređe na djela. Pozdravljamo njegovu zabrinutost i direktno upozorenje da NSRS ne ide u ovom pravcu, ali očekujemo da, nakon što se današnja sjednica završi, visoki predstavnik sankcioniše sve koji rade na urušavanju Daytona", rekao je Osmanović.

Naveo je kako je Klub SDA pokrenuo pred Ustavnim sudom BiH ocjenu ustavnosti do sada donešenih zaključaka i rezolucija koje je donijela NSRS, a da za zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS nisu jer nije stupio na snagu.

Helez u Jablanici: "Oružane snage BiH će biti tu sve dok se mještani ne vrate u svoje kuće"

Helez u Jablanici: "Oružane snage BiH će biti tu sve dok se mještani ne vrate u svoje kuće"

"Želim istaći da su vlasti RS, 12 zastupnika Predstavničkog doma Parlamenta BiH 2008. godine pokrenuli postupak ocjene ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH oko donošenja Zakona o VSTV. Ustavni sud BiH je u svojoj odluci 30.1.2009. godine potvrdio da je zakon o VSTV BiH usaglašen s Ustavom BiH. Državna nadležnost se ne može prenositi na entitet jer za to ne postoji ustavni osnov, a to je jasno označeno u ovoj odluci Ustavnog suda", objasnio je Osmanović.

Poručio je da, "ukoliko izostane reakcija visokog predstavnika i međunarodne zajednice, ulazimo u anarhiju".

"Pokazuje se da oni koji nisu spremni da se pridržavaju Ustava mogu činiti sve kada je u pitanju ova država. To se ne smije dopustiti. Očekujemo reakciju međunarodne zajednice i Tužilaštva BiH", rekao je Osmanović.

Zastupnica SDA Alma Čolo govorila je o zakonu u nepokretnoj imovini RS podsjetivši da postoji presuda Ustavnog suda prema kojoj je za taj zakon jedino nadležna Parlamentarna skupština BiH.

"Državna imovina je po odluci Ustavnog suda imovina koja ima kontinuitet države BiH. Sporazum o sukcesiji između republika bivše Jugoslavije propisuje da sva nepokretna imovina koja se nalazi na teritoriji te republike pripada toj republici. Tako je BiH postala titular nepokretne imovine na svojoj teritoriji i entiteti to ne mogu biti po njihovom zakon. Taj zakon mora donijeti PSBiH", kazala je Čolo.

Istakla je kako pred Ustavnim sudom BiH ne mogu osporavati zakon o agenciji za lijekove RS dok ne stupi na snagu.

Navela je kako su pokrenuli sedam postupaka pred Ustavnim sudom BiH. Dodala je kako svi zakoni entiteta moraju biti u skladu s Ustavom BiH i zakonima BiH.

"Zašto žele formirati svoj VSTS? Sigurno da onemoguće jedno neovisno i nepristrano tijelo da djeluje na teritorij cijele BiH kada su u pitanju imenovanja sudija i tužilaca", dodala je Čolo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije