Hrle: Ne sumnjam da će Divjak biti oslobođen

Radiosarajevo.ba
Hrle: Ne sumnjam da će Divjak biti oslobođen


Penzionirani general Armije RBiH Jovan Divjak, koji se nakon hapšenja na bečkom aerodromu nalazi u Austriji, veoma je dobro raspoložen i ohrabren snažnom zvaničnom i nezvaničnom podrškom koja mu svakodnevno pristiže iz Bosne i Hercegovine i inozemstva, kazao je u kratkom intervjuu za agenciju Fena ambasador BiH u Austriji Haris Hrle.

Sastanak sa reisom Cerićem

"Divjak se u nedjelju privatno sastao s reisu-l-ulemom Mustafom ef. Cerićem, koji je u subotu obavio razgovore s funkcionerima austrijskog ministarstva vanjskih i unutrašnjih poslova. Naravno, razgovarano je i o slučaju Divjak. General Divjak također se susreo s ministrom sigurnosti BiH Sadikom Ahmetovićem, te privatno i sa Svetozarom Pudarićem, potpredsjednikom Federacije BiH, a prošle sedmice dugo je u Beču razgovarao i sa članom Predsjedništva BiH Željkom Komšićem", kazao je Hrle, naglašavajući da je Divjak, prilikom nedavne posjete Mathauzenu, odao počast i poklonio se žrtvama tog koncentracionog logora iz Drugog svjetskog rata.

- Da li je austrijskim nadležnim institucijama stigao zahtjev srbijanskog tužilaštva za izručenje Divjaka?

"Da. U međuvremenu, austrijskim nadležnim institucijama stigao je zahtjev srbijanskog tužilaštva za izručenje, koji je detaljno proučen te upoređen sa zahtjevom iz slučaja bivšeg člana Predsjedništva BiH Ejupa Ganića, koji je u Londonu na aerodromu bio uhapšen prošle godine po zahtjevu srbijanskog tužilaštva. Utvrđeno je da nema novih činjenica i da se, od riječi do riječi, radi o identičnim zahtjevima. U Beču je, tokom godišnjeg odmora, boravio i Damir Arnaut, (op.a. sadašnji ambasador BiH u Australiji, koji je bio u pravnom timu odbrane Ganića prilikom njegovog oslobođenja iz ekstradicijskog pritvora u Londonu) koji je održao niz konsultacija i sastanaka s austrijskim advokatima u okviru razmatranja slijedećih poteza odbrane generala Divjaka".

-Koji su sljedeći potezi odbrane generala Divjaka koji će uslijediti?

"Budući da su interesi generala Divjaka, kao uostalom i državni interesi, važniji od potrebe javnosti za informacijama, o našim slijedećim koracima, pravnim i proceduralnim pitanjima u ovom trenutku ne mogu govoriti. Naravno, potpuno smo uvjereni u pozitivan ishod".

Foto: Nino Maričić

- Vaš stav o potezima Republike Srbije kada su u pitanju hapšenja bh. državljana?

"Dužan sam istaći da se suočavamo s direktnim pokušajem Srbije da proširi uticaj svog prava, zapravo svog tužilaštva, na Bosnu i Hercegovinu i na njene državljane. Takav pokušaj - de iure i de facto, zapravo je ciljani udar na bosanskohercegovački suverenitet i njena suverena prava. Naime, ukoliko se dozvoli da se sudska nadležnost Srbije proširi na događaje koji su se desili na bh. teritoriji, i s tim u vezi, na bh. državljane, dakle ako Srbija "poklopi" isključivu bh. sudsku nadležnost, matematički se suočavamo s proširenjem srbijanskog suvereniteta na štetu Bosne i Hercegovine".

- U tom smislu da li to znači da je Republika Srbija zloupotrijebila policijske i sigurnosne institucije Evropske unije?

"U takvom naumu Srbija je zloupotrijebila policijske i sigurnosne institucije Austrije i EU. Sa žalošću moram konstatirati da je ta zloupotreba postigla negativan rezultat baš ovdje u Beču. Posljedice po regionalnu saradnju već se jasno mogu i osjetiti i izmjeriti. Ne treba, također, izgubiti iz vida ni kontinuitet i logiku sistemskih udara na Bosnu i Hercegovinu - slučajevi Jurišić, Ganić i Divjak, prema suštini, dubini i značaju, ali i prema simbolici i, uvjetno kazano, uzorku, politički su osmišljeni radi podrivanja temeljne bosanskohercegovačke državne supstance i konstitucije".

- Koja je onda poruka Republike Srbije BiH?

"Poruka je jasna - ko god se usudi braniti Bosnu i Hercegovinu, bit će proganjan", naglasio je ambasador Hrle.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije