Ekonomija RS „uvrjedljiva za inteligenciju“

Radiosarajevo.ba
Ekonomija RS „uvrjedljiva za inteligenciju“

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas nakon višesatne žučne rasprave Ekonomsku politiku RS-a za 2011. Na optužbe opozicije da je ekonomska platforma u mnogome manjkava i neadekvatna, poslanici vladajuće stranke su odgovarali da su kritike „paušalne“ i da opozicija „treba da bude konstruktivna“.

Radnici više ne mogu čekati

Više poslanika SDS-a i PDP-a je ukazalo da su ekonomska politika i projekcija budžeta za narednu godinu u koliziji. 

Šef Kluba poslanika SDS-a Vukota Govedarica ponovio je poziv te stranke da Aleksandar Džombić vrati mandate za sastav nove Vlade, te upozorio da je RS u “ogromnim problemima” i u tom kontekstu citirao rečenicu predsjednice Saveza sindikata Ranke Mišić, koja je istakla da radnici i sindikalci „više ne mogu čekati rezultate.” 

Komparirao je ovogodišnju Ekonomsku politiku i naglasio da nijedan cilj nije ostvaren. 

“Zbog toga su i nova ekonomska politika i budžet restriktivni, socijalno neizbalansirani, mada je Vlada tvrdila da je socijalno odgovorna”, objasnio je Govedarica. 

Predstavnici Saveza sindikata i Privredne komore pozvali su narodne poslanike RS da ne podrže prijedloge Vlade o povećanju poreza i doprinosa.

Nekvalitetna i loša ekonomska politika

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS-a Nikola Baštinac pravdao je vladu izgovorom da nije lako provesti sve ciljeve ekonomske politike zbog ekonomske krize, ali da je prijedlog tog dokumenta veoma dobar.

Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS-a Velimir Sakan ukazao je da je ekonomska politika za narednu godinu "nekvalitetna i loša", dok je uime SDA Senad Bratić kazao da se nada da će se izdvajanja za poljoprivredu i u narednoj godini zadržati bar na ovogodišnjem iznosu, bez smanjenja za 20 miliona maraka. 

Usvajanjem Ekonomske politike za 2011 na kraju su glasali poslanici vladajuće većine. 

U završnom obraćanju aktuelni ministar finansija RS-a Aleksandar Džombić iznio je tvrdnju da su i mjere u ovogodišnjoj ekonomskoj politici, kada je u pitanju industrijska proizvodnja i rast zaposlenosti i BDP-a, ostvarene, na što je poslanik Demokratske partije i nekadašnji predsjednik RS-a Dragan Čavić odvratio da je ova tvrdnja „uvrjedljiva za inteligenciju“.

Bankarski oligopol i dužničko ropstvo

Magistar ekonomskih nauka Goran Nedić, koautor 'Ekonomije Zadruge' i član uprave Prizma Centra: Center for Policy Studies,  je u intervjuu za banjolučki portal Buka istakao da je Ekonomska politika RS za 2011 skrojena već rpije godinu dana potpisivanjem aranžmana sa MMF-om., čime se Dodikova vlada obavezala za daljne smanjenje socijalnih davanja, bržu privatizaciju malo preostalih firmi u javnom vlasništvu i još veću liberalizaciju zakona o javnim nabavkama koji će onemogućiti domaćim firmama da dobijaju poslove u svojoj zemlji.

„Predložena Ekonomska politika će dovesti do daljnjeg povećanja siromaštva u Republici Srpskoj i još većeg stepena nelikvidnosti i bankrota u realnom sektoru.  Suštinska pitanja ostaju netaknuta, a to su borba protiv bankarskog oligopola i puna zaposlenost. Tri banke u RS (Hypo Alpe Adria banka Banja Luka, NLB Razvona banka Banja Luka, Nova  banka Banja Luka) kontrolišu gotovo 70% tržišta i igraju klasičnu oligopolsku utakmicu uz enormne kamate koje tjeraju svakim danom sve više ljudi u dužničko ropstvo.“, objasnio je Nedić.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije