DW: Protekcija iznad svega
Radiosarajevo.ba
BiH je država sa više od pola miliona nezaposlenih. Mnogi od njih smatraju da se posao u zemlji ne može dobiti bez protekcije. Ogorčeni su na vlasti koje biračima obećavaju "kule i gradove", a poslove daju strancima.
Alma Adilović-Crnomerović jedna je od 516.172 osoba koje su u BiH evidentirane kao nezaposlene. "Od aprila prošle godine (2010.) prijavljena sam u Zavodu za zapošljavanje. Od njih nikada nisam dobila ponudu za posao, pa sam sama slala pisma, kontaktirala direktore, ali posao do sada nisam dobila", kaže Alma.
Pod uslovom da ostane anonimna, diplomirana pravnica iz Sarajeva ispričala nam je kako više od godinu dana bezuspješno aplicira na mnogobrojne konkurse u državnim institucijama. Sada vjeruje da se posao ne može dobiti bez protekcije. "Ti su konkursi čista formalnost. Primaju ljude po podobnosti, a ne po sposobnosti, i sve dok se mamini i tatini sinovi primaju na posao preko veza, ljudi poput mene neće ni imati posao", kaže pravnica iz Sarajeva.
Podešavanje bodova na intervjuima
Meliha Tavama je nastavnica koja 11 godina traži stalni posao. Nedavno je konkurisala za nastavnicu razredne nastave u Osnovnoj školi Safvet beg Bašagić u Visokom, ali su, nakon intervjua pred komisijom, primljene kandidatkinje sa znatno manje bodova. "Komisija na intervjuu može dati od 0 do 1,5 bodova i velika je mogućnost manipulacije. Kandidatkinje koje su primljene su dobile maksimalan broj poena na intervjuu, a ja sam dobila 0,7", kaže Meliha.
Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja Zeničko-dobojskog kantona je upoznat sa ovim slučajem, a predsjednik Sindikata Selvedin Šatorović upozorava da ima još takvih pojava. "Imamo tri pismene prijave da se kriteriji nisu poštovali u zeničkim školama Ethem Mulabdić i Meša Selimović, te Safvet beg Bašagić u Visokom. To su pimjeri uplitanja politike, nepotizma, novca i mnogih drugih stvari", ističe Šatorović.
Alma Adilović-Crnomerović je saobraćajni inžinjer. Za nju nema posla u zemlji čija se razvojna strategija znatnim dijelom bazira na izgradnji saobraćajne infrastrukture. Kaže da vlasti u ovo predizborno vrijeme biračima obećavaju "kule i gradove", a poslove daju strancima. "Sa svojim tehničkim fakultetom ne mogu naći posao. Na granici sam živaca i osjećam se beskorisno", kaže Alma.
Jedino rješenje broba protiv korupcije
Na posljedice dugotrajne nezaposlenosti pojedinaca upozorava i psiholog Selma Sinanović. "Veliki broj istraživanja pokazao je da nezaposlenost može uzrokovati psihološke i zdravstvene probleme, a intenzitet tih posljedica zavisi od dužine trajanja perioda nezaposlenosti, kao i socijalne podrške koju individua ima", kaže Selma Sinanović.
Kako je socijalna podrška za nezaposlene u BiH simbolična, mnogi obrazovani kadrovi odlaze iz zemlje. "Jedino rješenje, na žalost, vidim van BiH. Ako bi posao našla van zemlje, otišla bih odmah odavde", kaže Alma. Da odlazak iz BiH ipak nije jedino rješenje, potvrdila nam je anonimna pravnica iz Sarajeva koja "sanja trenutak" kada će se, shodno svojoj struci, uhvatiti u koštac sa najvećim problemom ove države. Kaže da je "jedino pravo rješenje borba protiv korupcije".
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.