Deset godina zatvora Marku Boškiću za zločine protiv čovječnosti

Radiosarajevo.ba
Deset godina zatvora Marku Boškiću za zločine protiv čovječnosti
Boškić nakon hapšenja u SAD-u

Sud Bosne i Hercegovine Marka Boškića je proglasio krivim za zločin protiv čovječnosti i osudilo ga na deset godina zatvora zbog učešća u ubistvu više stotina srebreničkih muškaraca u julu 1995. godine, javila je Fena.

Nekadašnji pripadnik 10. diverzantskog odreda Vojske Republike, priznao je krivicu za zločin protiv čovječnosti, počinjen u julu 1995. godine u Srebrenici.

Prilikom odmjeravanja raspona kazne za optuženog, Tužilaštvo BiH je imalo u vidu da je optuženi Boškić pružio značajne informacije o počinjenom ratnom zločinu i ostalim počiniocima, pa je time omogućio otkrivanje i krivično gonjenje više drugih osoba odgovornih za direktne egzekucije i strijeljanje zarobljenih Srebreničana, stoji u saopštenju Tužilaštva.

On je također dao značajne informacije koje će pomoći u krivičnom procesuiranju ostalih pripadnika 10. diverzantskog odreda, kao i drugih osoba uključenih u planiranje, pripremu, naređivanje i izvršenje egzekucija zarobljenih Srebreničana, kao i uklanjanje tragova zločina.

"Ova kazna je u rasponu ugovorene sporazumom, ali je i najniža propisana kazna koja se predviđa za ovo djelo. Smatram da će se njome apsolutno ispuniti svrha kažnjavanja", rekao je sudija Ljubomir Kitić.

Boškić je uhapšen u aprilu 2009. godine na sarajevskom aerodromu nakon što je deportiran iz Sjedinjenih Američkih Država gdje je bio osuđen na pet godina i tri mjeseca zbog kršenja imigracijskih propisa i davanja lažnih podataka o pripadnosti oružanim snaga za vrijeme rata u BiH.

Deportovan iz SAD-a


Boškić, koji je rođen 1964. godine u Tuzli, a ima i državljanstvo Hrvatske, tereti se da je kao pripadnik specijalne jedinice direktno potčinjene Glavnom štabu VRS-a, učestvovao u strijeljanima zarobljenih Srebreničana na privrednom imanju Branjevo u Pilici, kod Zvornika.

Bio je prethodno nastanjen u SAD, a prije deportacije bio je u nadležnosti američkih imigracionih i carinskih organa u Bostonu.

Danas je sa tužiocem Posebnog odjela za ratne zločine zaključio sporazum o priznanju krivice za krivično djelo Zločin protiv čovječnosti iz člana 172. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

Mogućnost izručenja Hrvatskoj

Tužilaštvo BiH je također imalo u vidu da je optuženi Boškić, dok je bio u pritvoru u SAD, priznao krivicu i izrazio kajanje. On se također tada izjasnio da je svjestan zločina koji je počinio, patnje koju je prouzročio, i da treba i mora biti kažnjen za svoje postupke. Također, optuženi Boškić nije tražio da bude izručen u Hrvatsku, čije državljanstvo ima a čime bi postao nedostupan pravosuđu BiH, već je izrazio želju da bude deportovan u BiH, prizna krivicu za krivična djela za koja se tereti i bude kažnjen za nedjela koja je počinio.

Optuženi Boškić u SAD-u je osuđen i izdržao kaznu od 5 godina i tri mjeseca zbog kršenja imigracionih propisa i davanja neistinitih podataka o pripadnosti oružanim snagama za vrijeme rata u BiH, ali ta kazna se posmatra izdvojeno i neće biti sastavni dio kazne u okviru sporazuma.

Konsultacije sa predstavnicima žrtava genocida

Tužilaštvo je prije sklapanja sporazuma obavilo konsultacije sa predstavnicima žrtava genocida u Srebrenici, čiji su predstavnici dali podršku i složili su se sa sklapanjem ovog sporazuma o priznanju, jer će se na ovaj način dobiti mnogo dokaza i činjenica koje će pomoći u pronalasku i kažnjavanju ostalih počinilaca ratnih zločina, kao i rasvjetljavanju mnogih događaja u Srebrenici i okolini u julu 1995. godine.

Boškić sklapanjem sporazuma u potpunosti priznaje izvršenje krivičnog djela kako je navedeno u optužnici Tužilaštva BiH, pa se potpisivanjem sporazuma odriče prava na suđenje i prava žalbe na presudu koju mu izrekne Sud BiH.

Optuženi se obavezao da će, nakon što Sud prihvati izjavu o priznanju krivice, a prije izricanja kazne, lično dati svoju izjavu kojom će iskazati pokajanje za krivično djelo koje je počinio i izviniti se svim žrtvama genocida u Srebrenici, stoji u saopštenju iz Tužilaštva BiH.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije