Čović se probao pravdati: "Ušli smo u ovu igru da vratimo srpske predstavnike..."
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je u Dnevniku HTV-a da se nakon četiri dana pregovora u Sarajevu oko izmjena izbornog zakona, došlo do nekog rješenja, ali da i dalje postoje prepreke.
"Može se reći da stalno postižemo neki mali napredak, na tragu našeg sporazuma iz Mostara od 17. juna 2020., kada smo definirali legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda kroz izborni zakon", kazao je jučer.
Na pitanje - čelnik SDA Bakir Izetbegović rekao je da morate pristati na to da nema etničkog predznaka u izboru članova predsjedništva BiH, da nemate izbora ako želite dogovor, imate li izbora, hoće li se brisati nacionalni predznaci? - odgovorio:
Apel za spas Nacionalne biblioteke: Znate li da se u FBiH trenutno ne može izdati niti jedna knjiga?
"Hrvatski narod ima izbora za BiH, ovo je naša domovina, mi smo ključna poveznica između dva druga naroda koja teže za separatizmom, unitarizmom i siguran sam da nećemo polagati račune bilo kome, za ono što tražimo je apsolutna jednakopravnost tri konstitutivna naroda i svih drugih žitelja koji se tako ne izjašnjavaju. Rješenja ima, na uvjete koji nam se postavljaju da odustanemo od nacionalnih odrednica ili imena - Hrvat, Bošnjak Srbin sigurno nećemo pristati, rekao je Dragan Čović."
Pitali su Čovića i šta ako ne dođe do dogovora o izbornoj reformi do kraja ove godine, a izbori koji su u oktobru sljedeće godine moraju se raspisati u aprilu.
"Usuglasili smo se za još jedan termin za razgovore kada bismo trebali postići konačan dogovor", odgovorio je šef HDZ-a, a potom nastavio:
"Međunarodni predstavnici učinili su ogroman napor da mi iz BIH sjednemo zajedno za stol, jer sami to evidentno ne bismo mogli napraviti. Ja ne bih ostavljalo nikakve hipotetske odrednice oko toga što ako se ne dogovori. Prije svega moramo iskoristiti narednih 20-ak dana da završimo razgovore. Kroz Hrvatski narodni sabor dali smo vrlo jasne okvire - moramo čuvati BiH, jednakopravnost i legitimno predstavljanje, a razmišljat ćemo i kako postupiti ako se ne postigne takav dogovor. Nepopravljiv sam optimist, i dijelim optimizam s predstavnicima europske i američke administracije."
"Prije nekoliko dana stali ste uz Milorada Dodika i digli ruku za poništenje zakona o zabrani negiranja ratnih zločina, pa i genocida u Srebrenici", podsjetili su Čovića u Dnevniku HRT-a.
Zašto ste glasali za poništenje, je li to bila ne baš primjerena odluka, bilo je pitanje na koje je Čović odgovorio:
"O toj se odluci intenzivno vodila rasprava ovih dana. Treba voditi računa da je pristup tom zasjedanju parlamentarne skupštine, odnosno Domu naroda, bio dogovor s međunarodnim institucijama da ponovno pokrenemo rad zakonodavnog tijela koji je umirovljen upravo zbog nametnutog rješenja koji dopunjava kazneni zakon BiH, a mi smo i tada bili protiv toga da bilo tko nameće zakone.
Ušli smo u ovu igru da vratimo predstavnike međunarodne institucije i vratimo predstavnike srpskog naroda i to raspravimo.
Na žalost, neki su iskoristili to da bi poslali poruku da je taj zaključak, koji nije prošao, a stvorio je ambijent da se vratimo u parlamentarnu raspravu, bio jako zloupotrebljen. Iskorištena je žrtva svih koji su u ratu stradali. Isprika svima s čijim se osjećajima netko poigrao u moje ime.
Pokušali smo okupiti predstavnike Bošnjaka i Srba u parlamentarnoj skupštini, u dogovoru s međunarodnim institucijama. Kada smo jučer ponovno zamoljeni da posredujemo, toplo sam se zahvalio da nećemo više ulaziti u te igre. Žao mi je što se zloupotrebljavaju žrtve."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.