Češki Parlament odao počast žrtvama genocida: "Sjećanje na Srebrenicu nas tjera da djelujemo"

Radiosarajevo.ba
Češki Parlament odao počast žrtvama genocida: "Sjećanje na Srebrenicu nas tjera da djelujemo"
Foto: Ambasada BiH u Češkoj / Komemoracija genocida u Srebrenici u češkom parlamentu

U organizaciji Ambasade Bosne i Hercegovine u Pragu i čeških parlamentaraca danas je održana komemoracija za Srebrenicu u Parlamentu Češke Republike.

Ovo je prvi put da se komemoracija za žrtve genocida u Srebrenici odrzala u Parlamentu Češke Republike, a nakon što je Generalna skupština Ujedinjenih nacija u maju 2024. godine usvojila Rezoluciju o Srebrenici, kojom se 11. jula proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995.

Prisutnima se na samom početku komemoracije obratila ambasadorica Bosne i Hercegovine Martina Mlinarević koja je govorila o značenju Rezolucije za Bosnu i Hercegovinu, za kulturu sjecanja, negiranje genocida, iskazavši zahvalnost českim partnerima na podršci u organiziranju ovog važnog događaja.

Sezonski afektivni poremećaj: Kada vrijeme mijenja naša osjećanja i kako se boriti sa depresijom

Sezonski afektivni poremećaj: Kada vrijeme mijenja naša osjećanja i kako se boriti sa depresijom

U ime českog Parlamenta govor je održao zastupnik g. Jan Hoffman, koji je istaknuo da je iznimno ponosan da se komemoracija održava u historijskoj dvorani u kojoj su se odigrale neke od najvažnijih dešavanja u češkoj političkoj prošlosti

Zastupnik Hofmann pričao je o teškim danima jula 1995. godine, kad je u srebreničkom genocidu ubijeno oko 8372 muškaraca i dječaka i ponovio češku opredjeljenost izgradnji mira u BiH, ali i na području cijelog Zapadnog Balkana, što je jedan od prioriteta češke vanjske politike.

Pukotina na staklu automobila učesnika Marša mira podsjeća na Cvijet Srebrenice

Pukotina na staklu automobila učesnika Marša mira podsjeća na Cvijet Srebrenice

Ministar za europske integracije Češke Republike g. Martin Dvořak emotivno je govorio o srebreničkom genocidu, kao jedan od istinskih prijatelja Bosne i Hercegovine. "Teško mi je govoriti nakon odgledanih videa koji svjedoče o najstrašnijim zločinima. Ovaj genocid je duboki ožiljak na području koje je već mnogo ranjeno drugim ranama.

Tokom mojih posjeta svjedočio sam tom bolu, ali i nevjerovatnom otporu i snazi ljudi tamo, njihovoj snazi za uspostavljanjem trajnog mira. Iskreno vjerujem da je budućnost Zapadnog Balkana u Europskoj Uniji i da će ta integracija u EU pomoci i pridonijeti pomirenju, mirnom suživotu i prosperitetu cijele regije" rekao je između ostalog ministar Dvořak, a prisutne je pozdravio i zamjenik ministra vanjskih poslova Češke Republike g. Jan Hofmann.

Počasni gost bio je direktor Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari g. Emir Suljagić koji je u svom video obraćanju istaknuo historijske veze naroda Češke i Bosne i Hercegovine, podsjećajuci na česke heroje otpora koji su upisani u njihovu kolektivnu memoriju, kao i predsjednika Havela, osvjedočenog prijatelja Bosne i Hercegovine sto je izazvalo veliki pljesak prisutnih.

Za godinu dana nijedna presuda i dvije optužnice za Srebrenicu

Za godinu dana nijedna presuda i dvije optužnice za Srebrenicu

"Danas, kada obilježavamo komemoraciju za Srebrenicu, moramo osvijestiti i zajedničke prijetnje sa kojima se naša društva suočavaju. U eri obilježenoj oživljavanjem ekstremnih ideologija, ksenofobija i erozija demokratskih principa, kako češki tako i bosanski narodi su pozvani da se jedinstveno suprotstave ovim opasnostima. Lekcija o Srebrenici nas uči o katastrofalnim posljedicama mržnje i podjela.

Moramo biti budni u zaštiti ljudskih prava, njegovanju tolerancije i osiguravanju da se užasi prošlosti nikada ne ponove. Sjećanje na Srebrenicu nas tjera da djelujemo. To je oštar podsjetnik na posljedice nečinjenja i moralni imperativ da se intervenira protiv zločina protiv čovječanstva. Moramo težiti izgradnji društava u kojima prevladava pravda, gdje je dostojanstvo svakog pojedinca iznad svega i gdje se zacjeljuju rane prošlosti kroz pomirenje i istinu", dio je govora Emira Suljagića pred Parlamentom Češke Republike.

"Srebrenički inferno" izvela je pijanistica i profesorica muzičkog Aida Mujačić, Tuzlanka s praškom adresom. Iz ambasade BiH u Pragu ističu da su uistinu ponosni što su komemoraciji uz visoke zvanice prisustvovali i veterani česke vojske koji su devedesetih služili u BiH, a koji našu domovinu nose tako blisko u srcu i stalno joj se vraćaju kroz godišnja putovanja

Podsjetimo, na inicijativu naše ambasade prije dvije godine osnovana je i prva Inter-parlamentarna grupa prijateljstva između Bosne i Hercegovine i Češke Republike, a današnji događaj u českom Parlamentu potvrda je odličnih bilateralnih odnosa dviju zemalja

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije