Borba za fotelje važnija od predizbornih obećanja

Radiosarajevo.ba
Borba za fotelje važnija od predizbornih obećanja

Formiranje vlasti u BiH kasni zbog bespoštedne borbe političara za fotelje, a predizborna obećanja i programske platforme prema ocjeni analitičara, padaju u zaborav odmah nakon objave službenih izbornih rezultata, piše Deutche Welle.

I jučerašnji (11.01.) sastanak predstavnika političkih partija zastupljenih u Parlamentu BiH pokazao je koliko su političari u ovoj zemlji odgovorni prema svojim biračima. Članu Kolegija Parlamenta BiH Berizu Belkiću nije preostalo ništa drugo osim da konstatira kako još nema dogovora o formiranju parlamentarne većine.

"Sada pouzdano možemo reći da od novog duha i najavljivanih promjena nakon općih izbora nema ništa. Predviđeno je da se do ponedjeljka održi još jedan sastanak stranaka koje participiraju u Parlamentu BiH, ali odgovornost je na izbornim pobjednicima", kazao je Belkić. On ističe da je suština problema oko forimiranja vlasti različito viđenje budućnosti BiH, ključih reformskih pitanja ali i podjeli funkcija.

Problematična ustavna struktura

"Kada je riječ o BiH, nužno je dobiti po jednu trećinu glasova iz svakog entiteta. Na žalost, zbog ustavno-pravne arhitekture BiH, unutrašnjeg uređenja i političkih odnosa nikada jedna ili dvije političke partije ne osvoje potreban broj glasova za formiranje vlasti. Praktično se vlast u BiH uspostavlja na način da se dvije ili tri najjače političke partije dogovaraju o podjeli pozicija, odnosno fotelja", kaže Belkić.

Prema istraživanjima nevladinih organizacija, izabrani predstavnici u BiH razmišljaju o svojim, a ne interesima birača. Predizborna obećanja zaboravljaju odmah nakon izbora, a počinje proces duge i bespoštedne borbe za fotelje. Analitičar Centara civilnih inicijativa Ivica Čavar ističe da bi zato trebalo uvesti i instutut vanrednih izbora ukoliko se vlast ne konstituira u predviđenom roku.

Odsustvo morala izabranih predstavnika

"To bi bila sankcija za nepoštivanje zakonskih rokova, jer smo ovako došli u situaciju da ova vlast u tzv. 'tehničkom mandatu', uslovno rečeno, može vladati do sljedećih izbora, što je nedopustivo", kaže Čavar. On također upozorava i na odsustvo morala izabranih predstavnika jer su "bh. parlamentarci i ministri najbolje plaćeni u regiji, dok su njihovi dosadašnji rezultati rada, u poređenju sa kolegama iz Srbije, Hrvatske ili Crne Gore, najskromniji".

Poslanici izabrani na oktobarskim općim izborima u Predstavnički dom Parlamenta  BiH položili su zakletvu na prvom dijelu konstitutivne sjednice 30. novembra. Nastavak sjednice krajem prošle godine odgođen je zbog nedostatka kvoruma, odnosno zbog nemogućnosti dogovora suprotstavljenih političkih blokova o fiormiranju parlamentarne većine i Vijeća ministara BiH.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije