BiH će biti stabilna

Radiosarajevo.ba
BiH će biti stabilna


U Bosni i Hercegovini kroz različite programe i projekte djeluje čak 15 agencija Ujedinjenih naroda. Od povratka izbjeglih do segmenta obrazovanja i očuvanja kulturnohistorijskog naslijeđa UN pomaže BiH.

Ove agencije prestaće sa radom najvjerovatnije kada zemlja bude članica Evropske unije, kaže, između ostalog, u razgovoru za Radio Slobodna Evropa rezidentni koordinator UN agencija za BiH Yuri Afanasiev.

"Komparativno govoreći, Ujedinjeni narodi su u BiH još uvijek dosta velika operacija. U ovoj zemlji još uvijek postoje humanitarne operacije kao što je UNHCR, ali i agencije koje se bave obrazovanjem - UNICEF ili UNDP, kao multisektorlana operacija. Ima i drugih agencija koje imaju manje programe u BiH, ali su veoma važne, kao što su Svjetska zdravstvena organizacija koja doprinosi reformi zdravstva i Međunarodna organizacija za rad koja djeluje u oblasti politike rada i tržišta rada. Postoje agencije koje nisu zastupljene u BiH, ali imaju projekte sa bosanskom vladom i oba entiteta, tako da postoji puno programa", rekao je Afanasiev u intervjuu za RSE.

A na pitanje koliko svi ti programi koje rade u ovoj državi mogu uticati na to da se od BiH napravi stabilna zemlja, odgovara:

"Mislim da su mir i stabilnost u BiH na građanima BiH i na njima je da se slože kakvu zemlju hoće da imaju u budućnosti. Onoliko novca koliko Svjetska banka ili Evropska komisija ili UN ili bilo koja druga organizacija u BiH imaju ide u smjeru podrške onoga što građani odluče. Jesam li optimisti oko toga da će zemlja biti stabilna i ići naprijed - jesam. Mislim da će možda ove godine biti prevaziđene neke zaleđene i kontroverzne situacije. Ne mislim da će se to desiti preko noći, ali mislim da će se desiti u narednim godinama."

O obrazovanju i o značaju istog za Bosnu i Hercegovinu između ostalog govori:

"Obrazovanje je očito jedna od najvažnijih sektora u smislu razvoja zemlje i ima nekoliko dimenzija. Prva je najvidljivija i o njoj stalno govorimo, a to je obrazovanje u smislu suočavanja sa historijom i prošlošću i postizanje prihvatljive verzije istine o historiji ove zemlje. Ne samo u poslednjih dvadeset godina nego i poslednjih hiljadu godina. Druga je više prozaična ali i dalje jako važna."



Na pitanje novinara RSE koliko je Bosna i Hercegovina napredovala kada je riječ o stanju ljudskih prava, Afanasiev odgovara:

"Mislim da svaka zemlja na svijetu ima izazove kada su ljudska prava u pitanju - bez izuzetka. Pitanje je kako se svaka zemlja ponaosob nosi s ovim pitanjima i na koji način pokušava da evoluira i da održi standarde bilo evropske, ili međunarodne, ili UN-ove u pogledu ljudskih prava. U BiH imamo veliki broj konkretnih problema koji se ističu u oblasti ljudskih prava. Nisu svi vezani uz nedavnu presudu Suda za ljudska prava o diskriminaciji, neki se odnose i na ostale kategorija ili grupe u BiH i njihovu mogućnost da ostvare ova prava. Međutim, ne vjerujem da nijedna zemlja može da tvrdi da je postigla sto posto standarde u poštovanju ljudskih prava, ali to ne treba da bude opravdanje da se ne radi ništa.

slobodnaevropa.org/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije