Barašin: Potreban poseban zakon o terorizmu
Radiosarajevo.ba
Barašin: Terorizam nema vjeru (Foto: radiosarajevo.ba)
Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milorad Barašin smatra da je u BiH potrebno donijeti poseban zakon o terorizmu, ističući da se sam pojam terorizma, kao i sve što se pod tim podrazumijeva, treba posebno elaborisati.
Barašin je u prilog ovome podsjetio na predmet "FIS Vitez" gdje je nakon aktiviranja podmetnute eksplozivne naprave jedna osoba smrtno stradala. Ovo djelo je prekvalifikovano i presuđeno kao djelo izazivanja opšte opasnosti.
"Problem BiH predstavljaju pokreti vehabija i selefija i to je za mene jako osjetljivo pitanje, posebno jer potičem iz srpskog naroda. Kad sa kolegama raspravljamo o ovoj temi, dođemo do pitanja iz koje vjerske grupe teroristi dolaze. Međutim, teroriste nikako ne smijemo dovoditi u vezu sa bilo kojom vjerom. Jer, terorizam je ključni problem", rekao je Barašin za zagrebački "Večernji list", izdanje za BiH.
On je naglasio da se o terorizmu u BiH mora govoriti bez bilo kakvog vjerskog predznaka, jer teroristi "jednostavno postave bombu pod objekat bez obzira da li u njemu sjedi Srbin, Hrvat ili Bošnjak ".
Barašin smatra da i vjerske zajednice u BiH moraju razgovarati sa svojom populacijom čime će, jedni drugima, signalizirati gdje je problem.
On je rekao da je akcija "Svjetlost" u Maoči, u kojoj je učestvovao, bila veoma promišljena, odlično isplanirana i operativno-taktična, te da je donijela očekivani rezultat.
"Mi u javnosti nismo rekli sve o tome šta je pronađeno. Simptomatično je da je jednom tako malom mjestu, kao što je Maoča, pronađemo 40 računara koja su sad na vještačenju, da se kod određene osobe pronađe veća svota novca. Ključni problem je finansiranje i dotok novca takvim osobama. Istraga će pokazati jesu li naša predviđanja bila ispravna. Sve što se dogodilo u ovoj zemlji stvorilo je pogodno tlo za mnoge aktivnosti sličnog tipa", upozorio je Barašin.
On je istakao veoma dobru saradnju sa Obavještajno-bezbjednosnom agencijom BiH kojoj bi "trebalo dati određena policijska ovlašćenja, čime bi njena uloga bila puno korisnija", prenosi Fena.
Glavni tužilac posebno se osvrnuo na pitanje zaštićenih svjedoka u osjetljivim predmetima ratnih zločina i teškog kriminala, navodeći da Zakon o zaštiti svjedoka nije u potpunosti definisao sve mjere koje se određenim svjedocima mogu dati.
"Mi smo mala država i skoro da se svi međusobno poznajemo. Kada se neko pojavi na sudu, normalno je da ima strah i osjeća opasnost od osoba kojima se sudi. U tom pravcu treba vršiti izmjene zakona i preko međunarodne zajednice tražiti da jako važne svjedoke, čiji je život ugrožen, izmjeste u treće zemlje. Za ovo su potrebna finansijska sredstva koja mi, nažalost, nemamo", naveo je Barašin.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.