Almir Bečarević komentirao odluku Putina da se gas plaća u rubljama
Ruski predsjednik Vladimir Putin naložio je vladi Rusije, Centralnoj banci i Gazpromu da do 31. marta pretvore valutu plaćanja plina u rubalj, za Europsku uniju i druge zemlje koje su uvele sankcije Ruskoj Federaciji.
Istovremeno je naglasio da će Rusija nastaviti isporučivati plin u količinama i po cijenama utvrđenima ranije sklopljenim ugovorima.
Kupci ruskog plina moći će kupiti rublje na Moskovskoj burzi po tržišnom kursu za plaćanje "plavog goriva", rekao je šef ruskog parlamentarnog odbora za financijsko tržište Anatolij Aksakov.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
Putin je ranije rekao da želi da "neprijateljske" zemlje, koje uključuju države EU-a, počnu plaćati svoje račune za plin u rubljima, što su zapadne zemlje odbacile. Sve to izazvalo je potpuni haos na europskom tržištu.
Kako se to može odraziti na tržište u Bosni i Hercegovini za komentar smo kontaktirali eksperta za energetiku Almira Bečarevića, koji je za portal Radiosarajevo.ba rekao sljedeće:
"Dekretom Putina ulazimo u mračni tunel iz kojeg se ne vidi svjetlo. Europi prijeti kolaps, jer 45 posto Europe preuzima gas iz Rusije. Ovo je crni dan za gasnu privredu i početak nečega što niko ne zna kakve će sve posljedice izazvati ovaj dekret Moskve", kaže Bečarević.
Njemački ministar ekonomije Robert Habeck rekao je da zemlje G7 odbijaju platiti Rusiji energente u rubljima.
"Davno sam rekao da je gas čudo i sada to dolazi do punog značenja. Gas je močno oružje i sada ćemo vidjeti šta će i da li će ono proizvesti nesagledive štete. Njemačka je prva na udaru, a onda sve druge zemlje redom. Neplaćanje gasa u rubljama i držanje tog stava prouzročit će obustavu gasa i dalje će biti samo štete. Prihvatiti rublju znači igrati po pravilima Moskve, što opet nije u duhu sankcija i tu se krug zatvara", dodao je Bečarević
Na kraju je za portal Radiosarajevo.ba komentirao šta čeka Bosnu i Hercegovinu u budućnosti.
"Što se tiče BiH i sigurnosti snabdjevanja, sve će zavisiti od Bugarske koja je označena kao "neprijateljska" zemlja. Preko Bugarske ide Turski tok i u slučaju da Bugarska odbije plaćanje u rubljama, a ista slijedi EU, tada će sigurno doći do obustave isporuke gasa prema Bugarskoj. U tom trenutku sve će ovisiti od stava Bugarske da li će onda oni omogućiti samo tranzit gasa prema Srbiji i BiH. U slučaju recipročne mjere, tada neće biti niti tranzita gasa preko Bugarske.
Drugi pravac snabdjevanja preko Mađarske, a koja je članica EU, opet će zavisiti od te zemlje. U ovom slučaju ne treba zaboraviti da smo u sporu sa Mađarskom u vrijednosti od 21 milion USD. Uglavnom, situacija nije dobra, a ništa nije urađeno za ovo vrijeme da se alternativa pronađe i koje ima. Sudbina snabdjevanja gasom BiH sada zavisi od odluke drugih zemalja", dodao je Almir Bečarević za portal Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.