Jasmin Mrkonja za Radiosarajevo.ba: Pravimo najmlađu reprezentaciju u BiH
U naredne dvije sedmice na Vlašiću se četvrtu godinu zaredom održava tradicionalni kamp rukometnih talenata HTC (Handball Talent Campus), koji vodi jedan od najboljih rukometaša koje je ova zemlja imala, trener Mlade reprezentacije BiH Jasmin Mrkonja , koji govori za portal Radiosarajevo.ba
Razgovarao: Ahmed Burić, Radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba: Vaša Škola rukometa je već ozbiljna sportska činjenica poznata i van granica BiH, a kamp koji traje na Vlašiću, čini se, postaje mjesto gdje se radi na stvaranju budućih velikih igrača. Šta su “specijaliteti” ovogodišnjeg kampa?
Mrkonja: Prvo, hvala za komplimente, nadam se da ćemo ih opravdati. Ove smo godine htjeli dati accent na edukaciju trenera. Kod nas je zanemaren taj svugdje u razvijenom svijetu važan aspect razvoja onih koji rade s ekipama, tako da smo željeli promovisati mlade trenere, uspješne i ambiciozne. To su Haris Fidahić iz Radničkog iz Goražda, i Dado Doborac iz Rukomeptnog kluba Spid iz Gradačca. Oni će raditi s najmlađima, pokazati svoje znanje koje su stekli u klubovima i od nas starijih preuzeti neka znanja i iskustva. Novost je i to da prvi put imamo i grupu od dvadesetak talentovanih djevojčica, s kojima će raditi najbolja svjetska igračica svih vremena Svjetlana Kitić, a s njom će raditi Sabina Pehić, legendarna svestrana sportašica, koja se osim rukometa vrlo uspješno bavila i fudbalom.
Radiosarajevo.ba: Pa je onda, valjda, “red” bio i da se pozove nekada najbolji igrač na svijetu, trener Zagreba i odnedavno selektor reprezentacije Veselin Vujović?
Mrkonja: Da, on je moj stari drug i suigrač, i već je sa Slovenijom uspješno prošao kvalifikacije, i nema sumnje da je svako druženje i rad s njim neprocjenjivo. Pored njega, tu je i još jedan veliki igrač iz nekadašnje Metaloplastike, fenomenani desni bek Slobodan Kuzmanovski, koji je, između ostalog bio i jedan od najboljih odbrambenih igrača na svijetu, poput recimo Francuza Dinarda, koji se nedavno oprostio od dresa reprezentacije, ali je ostavio vrlo dubok trag i ostao uz reprezentaciju. Dolazak su potvrdili i selector naše seniorske reprezentacije Dragan Marković, te neki naši reprezentativci, a “Marka” je obećao dolazak i kolege selektora mlade reprezentacije Njemačke, Christiana Schwartzera …
Radiosarajevo.ba: … koji je također bio jedan od najboljih odbrambenih igrača na svijetu, prava “zvijer”. Stiče se utisak da mladima od najranije dobi želite usaditi misao o važnosti rada koji u svakoj igri potvrđuje talenat.
Mrkonja: Baš tako. I ove godine ćemo nagraditi u tri starosne grupe po dvoje najboljih sportista, gdje glavni kriterij, što je malo nesvakidašnje neće biti tehnički aspekt nečije igre, ili talenat. Gledaćemo da se nagrađuju da se nagradi neko ko je kompletna ličnost, ko može biti prototip u koga će se mlađi moći ugledati. Kao što je to prošle godine bilo sa Vladanom Lončarom, koji je osim što je sjajan igrač, u pkoli imao “suhe” petice, i čiji je angažman završio potpisom četvorogodišnjeg profesionalnog ugovora sa PIK Szegedom, jednim od najboljih mađarskih klubova. Tu su još Gorenje iz Velenja, i bundesligaš Wetzlar. Ovaj kamp je, zapravo, jedna vrsta pripremne faze za ulazak u svijet profesionalnog sporta, i mi želimo da zabilježimo i nedostatke koje ćemo ispravljati i u radu s klubovima poboljšavati napredak polaznika. Disciplina i voljni momenat su u u vrhunskom sportu vrlo važni, a tu su i predavanja o opasnosti dopinga, odnosno o zdravoj ishrani. Želimo napraviti vrhunske sportiste i ljude, i pokazati da se svaki trud nagrađuje.
Mrkonja: A ove godine tu su i neka iznenađenja?
Radiosarajevo.ba: Uspjeli smo organizirati i dvije međunarodne utakmice, jer smo uspjeli okupiti ekipu od 1998. godišta, i organizirati utakmicu s reprezentacijom Qatara u istoj dobi. To bi trebao biti zametak jedne nove reprezentacije, jer cilj svakog sportiste jeste da igra za državnu selekciju, i u tom smislu želimo ou najmlađima stvoriti potencijal da dobiju svijest o tome da od najmlađeg uzrasta mogu igrati za selekciju svoje zemlje. Često smo kritični prema onima koji izaberu da igraju za neku od susjednih zemalja, a porijeklom sui z BiH, a zaboravljamo da se ta djeca, zapravo, nemamo kome pokazati. HTC kamp u tom smislu želi pokrenuti stvari i nadam se da ćemo uspjeti u ovoj namjeri.
Nadamo se i mi. Jasmin Mrkonja je bio veliki igrač, danas je veliki čovjek i trener. O tome svjedoče polaznici njegove rukometne škole, i njihovi roditelji koji, ponekad, ne mogu da vjeruju kako su njihova djeca u tako kratkom vremenu promijenila neke od svojih navika, i koliko su vezana za nove prijatelje koje su upoznali u kampu na Vlašiću. Upravo to je jedna od najljepših strana sporta. I zato je HTC velika stvar. Za male rukometaše i rukometašice, koji će jednom postati veliki.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.