Olimpijske igre 2012: Da li ste znali…

Radiosarajevo.ba
Olimpijske igre 2012: Da li ste znali…


Stadion koji se smanjuje, najezda moljaca, problemi s geografijom, zlatna medalja od 1,3 posto zlata, majke koje sude... samo su neke od zanimljivih činjenica koji se odnose na ovogodišnje igre. Portal Radiosarajevo.ba svojim čitaocima donosi pregled manje poznatih podataka o londonskim OI, ali i podsjeća na interesantne činjenice iz historije ove sportske manifestacije...

Da li ste znali...

- London će biti prvi grad na svijetu koji je, zvanično, tri puta bio domaćin Olimpijskim igrama (OI). Prethodne OI u Londonu su održane 1908. i 1948. godine.

- Građani Londona ‘izdvojit’ će za OI i Paraolimpijske igre 625 miliona funti (oko 1,5 milijardu KM).

- Očekivana zarada od turista koji će posjetiti OI i London iznosi 2,1 milijardu funti; ukupan prihod od igara koji očekuje britanska ekonomija doseže nevjerovatnih deset milijardi funti.

- Inflacija i porez na dodanu vrijednost povećali su vrijednost Olimpijskog stadiona sa 280 miliona  na čak 496 miliona funti. Isto se desilo sa Aquatic centrom, sa 74 miliona funti cijena je skočila na 215 miliona.


Olimpijski stadion izgrađen je u slojevima

- Dvije stotine zgrada je srušeno zbog izgradnje Olimpijskog parka koji se prostire na površini od 2,5 kvadratna kilometra.

- Na OI učestvovat će 205 država. Održat će se 300 događaja. Na Paraolimpijskim igrama bit će 147 zemalja.

- Olimpijski stadion najlakši je na svijetu, ekološki je projektovan, zovu ga arhitektonskim čudom i izgrađen je tako da se nakon OI može smanjiti na stadion sa samo 25,000 mjesta (kapacitet za OI bit će 80,000 sjedećih mjesta).

- Čini se da administratori OI imaju ozbiljnih problema. Greške koje su se potkrale organizatorima su brojne: prijevod prezimena trenera bh. olimpijca Amela Mekića, Sarajevo im se našlo u Srbiji, kraj takmičarki iz Sjeverne Koreje stavljena je zastava Južne Koreje, Ukrajinci se bune zbog pogrešno napisanih gradova rođenja kraj ruskih atleta...

- Prvi put u historiji OI, u američkoj olimpijskoj selekciji ima više žena nego muškaraca.

- Na ovim OI nastupit će i trudnica koja je u 34 sedmici trudnoće. Radi se o Malezijki Nur Suryani Mohamed Taibi koja će nastupiti u jednoj od kategorija sportskog streljaštva. Ipak, Malezijka nije prva trudnica na olimpijadi. Šveđanka Magda Julin je 1920. bila tri mjeseca trudna kada je nastupila na klizanju; 2006. se Njemica Diana Sartor, sanjkašica, takmičila i bila je trudna već devet sedmica, a 2010. je članica kanadskog tima u karlingu Kristie Moore na OI nastupila u petom mjesecu trudnoće.


Nur Suryani Mohamed Taibi

- Međunarodni olimpijski komitet odobrio je maratoncu bez države da nastupi u Londonu. On će nastupiti pod zastavom Olimpijskih igara.

- Ženski boks postaje olimpijski sport prvi put na ovim igrama u Londonu.

- Olimpijski park nalazi se u području koje vrvi tekstilnim moljcima. Dosad se niko ne žali, ali britanski mediji upozoravaju na ovu činjenicu kao na moguć, ozbiljan problem.

- Kajakaša s Novog Zelanda Mikea Dawsona ocjenjivat će – njegova majka. Naime, Kay Dawson jedna je od sudija za ovo natjecanje, no zvaničnici smatraju da je sve u redu: istakli su da njena ocjena, ma kakva bila, ne može prevagnuti zbroj ocjena drugih sudija.

- Objavljeno je da će svaka osoba koja potpuno ili djelomično naga bude reklamirala proizvode ili brendove koji nisu sponzori Igara biti kažnjena sa 20,000 funti. Ostalo je nejasno šta će se desiti s ljudima koji se odluče skinuti nagi onako, iz zabave.

- Ako je vjerovati CNN-u, zlatna medalja sačinjena je od samo 1,34 posto zlata.  Kad bi bila otopljena, vrijedila bi oko 650 dolara (oko 1,000 KM). Srebrna medalja, koju čini srebro (93 posto) i bakar (sedam posto) vrijedi oko 335 dolara, a bronzana medalja – uglavnom od bakra – vrijedi oko pet dolara.


- Ove godine i dizajneri su se uključili u OI. Ralph Lauren izradit će odore za američki tim, Stella McCartney za Veliku Britaniju, dok će se Italijani obući u kreacije koje potpisuje Giorgio Armani.

- Ceremoniju otvaranja će pratiti, kako se očekuje, oko četiri milijarde ljudi.

- Zanimljivo je da će se na ceremoniji otvaranja ‘pojaviti’ i omiljeni književni likovi Velike Britanije: Alisa (iz Alise u zemlji čuda), Kapetan Kuka (iz Petra Pana) i Cruela de Vil (101 Dalmatinac). Show će, očekuje se, kulminirati kada se u borbi suoče – Mary Poppins i Voldemort, nemesis Harrya Pottera, s vojskom Dementora.


Dadilja protiv gospodara mračne magije

- Britanija je uzbuđena zbog nastupa grupe Spice Girls na ceremoniji otvaranja. Ovo je prvi put da će članice ove pop-grupe nastupiti od (fijaska iz) 2008.

- Na završnoj ceremoniji OI u Londonu nastupit će The Queen – ono što je od grupe preostalo, Take That, Annie Lennox, George Michael, Ray Davies, The Pet Shop Boys, Madness... Mlađe generacije obradovat će Fatboy Slim, Jessie J, Kaiser Chiefs, One Direction, Elbow, Ed Sheeran...

Neobična strana historije


Prikaz prvih OI u antičkoj Grčkoj

- Olimpijske igre (OI) su se slavile kao religijski festival od 776 p.n.e. pa do 393 n.e. kada su proglašene paganskim festivalom (OI su slavile grčkog boga Zeusa) te zabranjene. Tek je 1894. francuski pedagog baron Pierre de Coubertin predložio oživljavanje drevne tradicije te su tad rođene moderne OI.

- U antičkoj Grčkoj sve atlete koje su učestvovale bile su nage. Određeni 'dijelovi' tijela mogli su se pokriti kožnatom trakom. Stoga, udatim ženama nije bilo dozvoljeno da budu u publici; one koje nisu bile u braku bile su dobrodošle.

- Pred natjecanje, atlete u staroj Grčkoj su jele isključivo – sir.

- Prve moderne ljetne olimpijske igre održane su u Grčkoj, 1896, a domaćin je osvojio najveći broj medalja (47). Prve zimske OI održane su u francuskom Chamonixu, 1924, i tad je najviše medalja uzela Norveška – 263.

- Pet Olimpijskih krugova predstavlja pet najvećih regija svijeta: Afriku, obje Amerike, Aziju, Evropu i Okeaniju. Svaka državna zastava na svijetu sadrži jednu od pet predstavljenih boja: (s lijeva na desno) plava, žuta, crna, zelena i crvena.


- Tri kontinenta nikad nisu ugostila OI: Afrika, Južna Amerika i Antarktik. Ovo će se promijeniti 2016, kada će domaćin OI biti Rio de Janeiro, Brazil.

- Sve do 1994. OI održavale su se svake četiri godine. No, od te godine zimske i ljetne igre smjenjuju se svake dvije godine.

- Samo je četvoro sportista osvojilo medalje i na zimskim i na ljetnim OI: Eddie Eagan (SAD), Jacob Tullin Thams (Norveška), Christa Luding-Rothenburger (Istočna Njemačka) i Clara Hughes (Kanada).

-Larrisa Latynina, gimnastičarka Sovjetskog saveza, okončala je svoju karijeru na ljetnim OI sa ukupno 18 medalja – najviše u historiji.

- Prve maskote predstavljene su u Meksiku, 1968. Bili su to crveni jaguar i bijela golubica.


Olimpijski piktogrami

- Sportski piktogrami koji su sada integralni dio OI prvi put su predstavljeni u Londonu, 1948. Bilo ih je tada samo 20 i koristili su se kao simboli na ulaznicama da ljudi mogu pronaći određene događaje. Nakon 1948, ponovno su upotrijebljeni 1966. i u upotrebi su do danas.

- Tokom OI u Londonu 1908. organizatori maratona otkrili su da je svečana loža kraljevske porodice udaljena 385 jardi od cilja utrke od 26 milja. Ruta je produžena da završi tačno ispred sjedišta Kralja Edvarda VII i ta dužina maratona ostala je sve do danas.

- Najstarija žena koja se ikad natjecala na OI bila je Britanka Hilda Lorna Johnstone, jahačica, koja je 1972. nastupila kao 70-godišnjakinja. Šveđanin Oscar Swahn imao je 72 godine (1920) kada je osvojio srebrnu medalju u kategoriji sportskog streljaštva.

- EnglezPhilip Noel-Baker, koji je osvojio srebrnu medalju 1920. u utrci na 1,500 metara, dobitnik je Nobelove nagrade (1959) za posvećenost međudržavnom pomirenju i sprječavanju rata.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije