Keinou nagrada 'Zlatna povelja J.A. Samaranch'

Radiosarajevo.ba
Keinou nagrada 'Zlatna povelja J.A. Samaranch'


Na prvoj svečanoj dodjeli koja se u ponedjeljak održala u Palači Dverce, kenijskom atletičaru Kipchogeu Keinu uručena je svjetska nagrada za sport i kulturu mira „Zlatna povelja za sport i kulturu mira Juan Antonio Samaranch“...

O dobitniku je odlučivao žiri vrhunskih sportaša osvajača olimpijskih odličja, a stručni žiri prve Zlatne povelje 'Juan Antonio Samaranch' činili su Miroslav Cerar, Marlene Ottey, Mirna Jukić, Stojko Vranković, Igor Milanović i Perica Bukić.

"Veoma sam počašćen što sam prvi dobitnik ove nagrade koja nosi ime velikana svjetskog olimpizma, Juana Antonija Samarancha. Hvala žiriju koji me nominirao i odabrao", rekao je Kipchoge Keino.

Ante Bogdanić, predsjednik Komiteta za sport i kulturu mira Internacionalne lige humanista, dodatno je obrazložio odabir:

"Keino je bio vrhunski sportista, uzor i motivator mnogih generacija kenijskih trkača, a svoj je život i rad osim sportu posvetio dobrobiti vlastite zemlje i brizi za one kojima je to najpotrebnije. Kako bi im pokazao ispravan put, osnovao je sirotište, osnovnu i srednju školu, vlastitu zakladu i  sportski kamp."

Juan Antonio Samaranch (1920.-2010.), prvi je počasni ambasador sporta i kulture mira Interacionalne lige humanista, dobitnik Zlatne povelje 'Humanist 20. stoljeća', u maju 2007. godine Internacionalnoj ligi humanista dao je ekskluzivno pravo da u interesu širenja kulture mira i dijaloga među mladima diljem svijeta koristi njegovo ime i lik pod uvjetima koje je ona propisala.

Internacionalna liga humanista neovisna je međunarodna asocijacija humanista – pojedinaca sa svih kontinenata, uglednih naučnika, kulturnih i javnih djelatnika, vjerskih dostojanstvenika te drugih mirotvoraca koji svojim radom i djelovanjem grade mir, povjerenje i demokraciju. Liga je nastala na temelju inicijative svjetskih uglednika koji uključuju acc. Ivana Supeka, dr. Philipa Noela–Bakera (nobelovca), dr. Aurelia Pecceia (predsjednika Rimskog kluba), dr. Linusa Paulinga (dvostrukog dobitnika Nobelove nagrade), Ave Helen Pauling, Sophie Wandie (indijske književnice), Abdusa Salama (nobelovca), Dalai Lame (nobelovca), te Renea Cassina (nobelovca), koji su 1974. godine u Dubrovniku, sastavili Dubrovačku izjavu o miru i povjerenju, a koju je osnivački kongres održan 1976. godine u Philadelphiji usvojio, te se ona od tada zove Dubrovačko – Philadelphijska deklaracija o miru i povjerenju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije