Bilijar u Sarajevu sve popularniji

Radiosarajevo.ba
Bilijar u Sarajevu sve popularniji


Iako istorija bilijara datira još iz XI vijeka, na našim prostorima ova igra se prvi put pojavljuje početkom XIX stoljeća kada je služila prvenstveno za razonodu viđenijih ljudi. S vremenom, bilijar postaje sve popularniji posebno među omladinom, a priliku da se okušaju u ovom sportu već odavno imaju sve kategorije društva s obzirom da su bilijar stolovi postali inventarom znatnog broja kafića.

Bilijar jučer – danas

Nastanak i istorija bilijara zanimljiva je priča čiji su počeci vezani za XI vijek i Krstaške ratove. Bila je to u početku igra koja se uz pomoć štapova i loptica igrala na zemlji, nešto slično kriketu, a od tada do danas ova igra doživjela je brojne promjene, pa je tako današnji bilijar potpuno drugačiji od onog prvobitnog.

Riječ bilijar potiče od francuskih izraza billart – štap, odnosno bille – kugla. A upravo Francuska je zemlja u kojoj se ova igra nabrže razvijala. Najprije je to bila igra rezervisana za kralja i plemstvo, da bi se kasnije širila i u cijelom društvu. Bilo je pitanje prestiža trijumfovati na zelenoj čohi. Ubrzo se velika ljubav prema ovoj igri proširila i na ostatak Evrope, a vremenom, bilijar je sve više bio dostupan i igrao se u mnogim kafeima, krčmama i barovima.



Popularnost ovog sporta dokazu i velika istorijska imena koji su bili veliki ljubitelji ove vještine. Samo neki među njima su Mozart, Abraham Lincoln, Luj XIV, Marija Antoaneta, Mark Twain, George Washington, Napoleon Bonaparte, Charles Dickens, Lewis Carroll.
Danas je to sport, rasprostranjen širom cijelog svijeta. Uvršten je u porodicu sportova, sa sriktno određenim pravilima. Bilijar kakvog mi danas poznajemo dijeli se na tri osnovne vrste i to:

- Karambol: vrsta bilijara koja se igra na stolovima bez “džepova”, odnosno rupa, sa samo tri kugle na stolu.
- Snooker: koji se tehnički svrstava u grupu bilijara sa džepovima, dok se istorijski razlikuje od ostalih igara. Uz njega se također vežu posebna kultura i terminologija koje ga kao igru određuju.
- Bilijar sa džepovim, izvorno zvan Pool Billiard, koji je zapravo najpopularniji na našim prostorima. U ovu vrstu bilijara spadaju podvrste: osmica, koja je zapravo i najpopularnija bilijarska igra na svijetu, devetka, straight pool, one-pocket, te bank pool.

Bilijar kao Olimpijski sport

Još od 1950-ih se nastojalo da bilijar bude olimpijski sport, ali bezuspješno. Zahtjevano je od strane IOC-a (internacionalni olimpijski komitet) da sve bilijarske discipline moraju biti u okviru jedinstvene organizacije. Istorijski sastanak se dogodio u Bristolu 1990. godine kada su se predstavnici 3 glavne discipline (karambol, pooll i snooker) dogovorili o zajedničkom djelovanju pod okriljem jedinstvene organizacije WCBS – svjetska konfederacija bilijarskih sportova. Izabran je konstitucioni komitet koga su činili Andre Ganoks, Jorgen Sandman i Mark Wildman. Tada je počeo naporan rad oko mogućeg priznavanja od strane olimpijskog komiteta i traje i dan danas.

Bilijarski savez FBiH

Sve do 2009. godine Bosna i Hercegovina je bila jedna od rijetkih država u Evropi koja nije imala registrovan bilijar savez. Te 2009. godine, sedam bilijar klubova osnovalo je ovaj savez s ciljem promocije bilijara kao sporta i učlanjivanja što većeg broja mladih ljudi u ovaj sport.

Trenutno savez sačinjavaju, pored sarajevskih klubova (Predator, Balabushka, Mercur, Hollywood) i Bilijarski klub Scudeto, Bilijar klub Posušje, te Sportski bilijar klub Devetka.



Po prvi put u istoriji naše države, reprezentacija BiH u bilijaru učestvovala je na Evropskom prvenstvu koje se održalo sredinom marta u Zagrebu, na kojem je nastupilo više od 800 igrača i igračica iz cijele Evrope.

Naši predstavnici nastupili su u tri discipline, a na kvalifikacionim turnirima mjesta u reprezentaciji osigurali su Slaven Kozarić i Moamer Alić (disciplina "desetka"), Dino Ćerimagić i Senad Pehlivanović ("devetka"), Dejan Mihić i Vedran Rako ("osmica"). Ovo dokazuje da iako je naš savez veoma mlad, za kratko vrijeme je uspio dosta naprdovati. A ako znamo da su pokrenute škole bilijara, licencirani treninzi, te već sada postoji nekoliko talentovanih i upornih dječaka, onda možemo zaključiti da su svijetli dani bilijara tek pred nama.

Treba spomenuti i Sarajevo Open, turnir koji ovaj bilijar savez FBiH organizuje unazad dvije godine, na kojem se mogu vidjeti najpopularnija imena svjetskog bilijara, poput Majida Imrana, Brune Morattorija, Vilmoša Foldeša. Za ovogodišnji turnir koji počinje u junu mjesecu, najavljen je dolazak Mike Immonena, svjetskog prvaka u bilijaru u disciplinama “9” i “10”, zvanično proglašenog za najboljeg igrača na planeti prošle godine.

Gdje igrati bilijar u Sarajevu

Brojna su mjesta u Sarajevu na kojima se rekreativci mogu družiti s prijateljima uz pokoju partiju bilijara, a za one koji se bilijarom žele baviti ne samo rekreativno, tu su i bilijar klubovi kojih je u našoj zemlji u zadnje vrijeme sve više. Sarajevo trenutno ima četiri bilijar kluba, koju su članovi bilijar saveza FBiH, a možete ih pronaći na slijedećim adresama:

Bilijarski klub Predator:
Ul. Omladinskih radnih brigada 12
Tel: 061/ 922 – 316
Mail: sbkpredator@live.com
Web: http://www.sbkpredator.ba


Sportska Bilijar Asocijacija Balabushka:
Ul.: Blažujski drum 18
Tel/fax: 033/ 639 -585
Web: http://www.balabushka.ba


Sportski bilijar klub Mercur:
Ul. Jovana Bijelića 3
Web: http://www.wix.com/Mercur

Bilijar klub Hollywood:
Ul. Dr. Pintola 23
Tel/fax: 061/ 172 - 537


radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije