Svjetska prvenstava (VIDEO)

Radiosarajevo.ba
Svjetska prvenstava  (VIDEO)
Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoafričkoj Republici će biti 19 po redu, a završna smotra najboljih svjetskih reprezentacija prvi put je na afričkom tlu. Prvenstvo svijeta još jedino nije igrano u Australiji.

Urugvaj 1930. (Urugvaj)

Prvo svjetsko prvenstvo igrano je u Urugvaju, uz učešće trinaest reprezentacija sa tri kontinenta. Za premijerno takmičenje na nivou čitave planete nije bilo kvalifikacija. Na prvom Mundijalu nastupila je i Jugoslavija koja je nakon grupne u polufinalu poražena od Argentine.

U finalu su igrale Argentina i Urugvaj, a domaćin je slavio sa 4:2. Strijelci za Urugvaj bili su Pablo Dorado (12'), Pedro Cea (57'), Victoriano Iriarte (68') i Hector Castro (89'), dok su golove za Argentinu dali Carlos Peucelle (20'i ) i Guillermo Stabile (37').

http://www.youtube.com/watch?v=1RqlyrXZ4KM


Italia 1934. (Italija)

Evropa je domaćin Svjetskog nogometnog prvenstva prvu put bila 1934. godine. Na završnicu prvenstva kvalifikovalo se ukupno 16 ekipa, a po prvi put je učestvovala i jedna reprezentacija iz Afrike - Egipat. Urugvaj je bojkotova prvenstvo, a domaćin Italija morala se kvalificirati za učestvovanje na završnom turniru.

Nakon što su izbacili SAD, Španiju i Austriju, u finalu je domaćina čekala reprezentacija Čehoslovačke koja je savladala Rumuniju, Švicarsku i Njemačku.

Finalni susret igran na stadionu Nacionale u Rimu pripao je Italiji koja je sa 2:1 savladala čehoslovake. Antonin Puč je u 76. minuti doveo Čehoslovačku u vodstvo da bi Raimundo Orsi devet minuta prije kraja poravnao na 1:1. To je bio i konačan rezultat regularnih 90. minuta. Igrlaa se peta minuta produžetka kada AngeloSchiavio trese mrežu golmana Planičke.

http://www.youtube.com/watch?v=_4tTDbh3zqI


Francuska 1938. (Italija)

Treće svjetsko prvenstvo igrano je u Francuskoj na kojem je po prvi put igrala jedna azijska država - Indonezija. Grupne faze, baš kao i u Italiji, nije bilo. Na završnom turniru učestvovalo je 16 ekipa, a najdalje su došli reprezentativci Italije koji su branili titulu i nogometaši Mađarske.

Italija je do finala izbacila Norvešku (2:1), Francusku (3:1) i Brazil (2:1), dok je mađarska selekcija do finala stigla preko Indonezije (6:0), Švicarske (2:0) i Švedske (5:1).

U finalnom susretu na stadionu Olympique de Colombes u Parizu Italijani su sa 4:2 odbranili titulu prvaka svijeta. Jedino su još Brazilci uspjeli odbraniti titulu prvaka. Golove za Italiju postigli su Gino Colaussi (6'), Silvio Piola (16'), Gino Colaussi (35') i Silvio Piola (82'), dok su strijelci za Mađare bili Pal Titkos (8') i Gyorgy Sarosi (70').

http://www.youtube.com/watch?v=cwGdFmwMGSM


Brazil 1950 (Urugvaj)

Svjetska prvenstva 1942. i 1946. godine otkazana su zbog Drugog svjetskog rata. Naredno, četvrto, takmičenje na svjetskom nivou bilo je 1950. godine u Brazilu.

Šesnaest ekipa bilo je podjeljeno u četiri grupe, a pobjednici grupa sastali su se na završnom turniru gdje je svaka ekipa igrala protiv svakoga. U finalnu grupu
ušle su reprezentacije Brazila, Španije, Švedske i Urugvaja. U posljednjem, odlučujućem kolu Urugvaj je savladao Brazil sa 2:1 i tako po drugi put postao prvak svijeta.

Brazilci su poveli golom Friaca u 47. minuti, a Juan Schiaffino u 66. poravnao na 1:1. Konačnih 2:1 za Urugvaj postavio je Alcides Ghiggia desetak minuta prije kraja.

Švicarska 1954. (Njemačka)

Švicarska je bila domaćin smotra najboljih svjetskih reprezentacija 1954. godine. Prvenstvo je izborilo 16 ekipa koje su bile podijeljene u četiri grupe. Dvije najbolje ekipe iz grupe išle su u nakaut fazu. Finale su izborili Zapadna Njemačka i Mađarska. Nijemcima su do finala došli preko Jugoslavije (2:0) i Austrije (6:1), dok su Mađari svoje drugo finale izborili preko Brazila (4:2) i Urugvaja (4:2).

U susretu za prvaka bolja je bila ekipa iz Zapadne Njemačke koja je sa 3:2 savladala Mađarsku. Interesantno je bilo to da su u samo osam minuta Mađari došli do vodstva sa 2:0. Strijelci su bili Ferenc Puskas (6') i Zoltan Czibor (8'). Nijemci su do kraja poluvremena uspjeli poravnati, a strijelci su bili Max Morlock (10'), Helmut Rahn (18') 18'. Rahn je u 84. minuti postigao i svoj drugi pogodak koji je bio presudan za pobjedu Zapadne Njemačke od 3:2.

Švedska 1958. (Brazil)



radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije