Nulta tolerancija prema nasilju u sportu
Državni organi Srbije moraju primijeniti princip nulte tolerancije prema nasilju na sportskim događajima, ocijenjeno je u srijedu na konferenciji na kojoj je predstavljena studija o pravnom okviru sprečavanja nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama.
Direktor Centra za novu politiku Vladimir Todorić rekao je da je cilj studije da kroz analizu dokumenata međunarodnih organizacija i sportskih udruženja i uporednih iskustava pojedinih zemalja doprinese unapređenju postojećeg pravnog sistema u Srbiji koji bi spriječio tu negativnu društvenu pojavu.
"Nasilje na sportskim priredbama predstavlja problem od prvorazrednog državnog značaja. Ta tema se pojavljuje na naslovnim stranama svih dnevnih novina i doprinosi lošoj slici o našoj zemlji u inostranstvu", ocijenio je Todorić.
On je rekao da je od 2003. do 2008. godine osmoro ljudi poginulo u navijačkim obračunima u Srbiji.
"Razgovarali smo sa državnim organima o ovom problemu. Neophodno je da se policija, sudstvo, tužilaštvo i Ministarstvo sporta aktivno uključe u rešavanje problema nasilja na sportskim priredbama", dodao je Todorić.
Prevencija nasilja
Prema njegovim rečima, neophodna je prevencija nasilja kroz primjenu hitnih mjera koje uključuju donošenje zakona o fizičko-tehničkom obezbjeđenju, formiranje evidencije bezbjednosno interesantnih navijača, analize sudskih procesa i privremeno oduzimanje pasoša.
Docent Fakulteta političkih nauka Dejan Milenković rekao je da je u izradi studije akcenat stavljen na funkcionisanje državnih organa.
"Usvajaju se zakoni koji su uglavnom usklađeni sa evropskim propisima iz ove oblasti, ali nedostaje njihova adekvatna implementacija", kazao je Milenković. On je kao primer naveo problem s kojim se suočavaju redari na sportskim priredbama.
"Redar po zakonu mora da zabrani alkoholisanom licu ulazak na stadion, ali pri tom ne smije da koristi fizičku prinudu, pa se često dešava da teret odgovornosti za incidente padne na organizatora", rekao je Milenković.
On je naveo da svi državni organi imaju stalnu obavezu sprečavanja nasilja na sportskim priredbama, što se može postići edukacijom učenika na časovima građanskog i fizičkog vaspitanja, ali i formiranjem skupštinskog odbora za sport.
Studija o pravnom okviru sprečavanja nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama predstavlja dio većeg projekta "Za Srbiju bez nasilja" koji realizuje Centar za novu politiku uz podršku USAID, Instituta za održive zajednice i Misije OEBS u Srbiji.
Vezano:
Tuča i rasistički ispadi na utakmici protiv Engleske
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.