Andrej Ðerković: EUROFOOTbalske integracije

Radiosarajevo.ba
Andrej Ðerković: EUROFOOTbalske integracije
Zastava Evropske nogometne asocijacije
Piše: Andrej Ðerković

Predstavnici Francuske, Italijanske i Turske Fudbalske Federacije su 15.februara u sjedištu UEFA-e u Nionu, Predsjedniku Odbora za takmičenja nacionalnih timova Gilbertu Madaílu predali svoje kandidatske ponude za organizaciju UEFA EURO 2016. Ime zemlje domaćina Europskog fudbalskog prvenstva 2016.godine, Izvršni Odbor UEFA-e obznaniti će 28. maja u Ženevi.

Na finalnom turniru 2016.godine, trebala bi se po prvi put takmičiti 24 nacionalna tima, što je naravno u cjelosti promijenilo i pripremanje dosijea zemalja kandidata koje su u skladu sa tim, morale da ponude i više gradova tj. stadiona, na kojima će se održati čak 51 utakmica.

Prijedlozi predani od strane predsjednika tri asocijacije - Jean-Pierre Escalettesa (FFF), Giancarlo Abetea (FIGC) i Mahmuta Özgenera (TFF) su analizirani u preko 100 kriterija, nakon čega su UEFA-ini eksperti, trima asocijacijama proslijedili listu mogućih otvorenih pitanja. Tokom prošlog mjeseca, održale su se i tehničke radionice na kojima su razjašnjena otvorena pitanja prepoznata od strane UEFA-e, poslije kojih su uslijedile posjete zvaničnika s ciljem procjene institucionalne podrške zemalja i gradova samoj kandidaturi.


Italija
Nakon neuspješne kandidature iz 2007.godine, kada su bili pobjeđeni zajedničkom kandidaturom Ukrajine i Poljske za održavanje Europskog fudbalskog prvenstva 2012.godine, Italijanska Fudbalska Federacija (FIGC) kvalifikovala je ovu ponovnu kandidaturu kao projekt od značaja ne samo za ljude iz sporta, već i kao promociju italijanske gostoljubivosti i kulture, te mogućnost modernizacije i transformacije italijanskih stadiona.

Na listi italijanske kandidature nalazi se Bari, Cagliari, Cesena, Firenze, Milan, Napoli, Palermo, Parma, Roma, Torino, Udine i Verona od kojih bi u slučaju organizacije, devet bilo ozvaničeno kao gradovi domaćini. Italijanski dosije posjeduje sve potrebne garancije zatražene od UEFA-e, podržane od strane Italijanske Vlade, svih parlamentarnih političkih struktura, zajedno sa gradskim i regionalnim vlastima koje su aktivno uključene u proces kandidature.


Francuska
Vijeće Francuske Fudbalske Federacije (FFF), odlučilo se za Lille, Lens, Saint-Denis, Strasbourg, Nancy, Saint- Etienne, Toulouse, Bordeaux, Nice, Marseille, Lyon i Paris. U kampanju su pored ključnih ljudi iz fudbala, uključeni i rukometaš Nikola Karabatić, legendarni teniser Henry Leconte, veoma popularni ragbijaš Sebastien Chabal, te mnogi drugi zaslužni sportisti, predvođeni mlađom generacijom fudbalera kao što su Karim Benzema, André-Pierre Gignac i najbolji igrač Prve Lige u prošloj godini, Yoann Gourcouff. Francuska je već bila domaćin i Svjetskom i Europskom Prvenstvu, tako da je jedan od glavnih aduta svakako kvalitetna i već postojana infrastruktura.

Jedini problem, a samim time i veliki zadatak, će biti suzbijanje nasilja na stadionima, koje je u Francuskoj u stalnom porastu. Francuzi su po svom karakteru, duboko uvjereni u kvalitet svoje kandidature, tako da bi poslije Pariškog neuspjeha dobivanja organizacije Ljetnih Olimpijskih igara 2012., nedobijanje organizacije prvenstva, bio težak udarac ne samo francuskoj sportskoj obitelji, već i vladajućoj političkoj strukturi koja se nada da uveliko iskoristi moguću organizaciju Prvenstva.



Turska
Turska za razliku od druge dvije zemlje kandidata, nikada ranije nije bila domaćin Europskog fudbalskog prvenstva, tako da će u slučaju dobivanja organizacije ovog velikog sportskog događaja, to u stvari biti znak za neko novo vrijeme, koje samoj Turskoj može umnogome pomoći kako ekonomski, tako i politički u skladu sa turskim ambicijama za članstvo u Europskoj uniji.

Činjenicu da bi se turnir održavao u zemlji sa većinskim Muslimanskim stanovništvom, Turci ponosno naglašavaju u svojoj prijavi, sa notom da bi to bio veliki doprinos misiji UEFA-e za integraciju različitih kultura. U svom dosijeu Turska Fudbalska Federacija (TFF) je selektovala osam gradova. Pored Istanbula, tu su Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir, Kayseri i Konya, dok su u rezervi ostavljena tri stadiona u gradovima Adana, Şanlıurfa i Trabzon.

U samom Istanbulu bi se koristila čak dva stadiona : Atatürk Olympic Stadium koji prima preko 76.000 gledalaca (čiji će broj sjedišta sigurno biti povećan) i Türk Telekom Arena. Predviđeno je i ogromno ekonomsko ulaganje u konstrukciju novih i dogradnju već postojećih stadiona, turističku infrastrukturu i promotivnu kampanju u svim gradovima kandidatima.

Kako se europska krovna fudbalska asocijacija danas bavi više biznisom, no razvojem fudbalske kulture, možda će članovima UEFA-inog Izvršnog Odbora zapasti za zub (više no za oko), to što se Turska nalazi na geografsko-političkoj poziciji između Europe, Bliskog Istoka i Centralne Azije, sa potencijalom miliona novih fudbalskih fanova, što UEFA-i može donijeti mnogo veće tržište i profit.

No mnogo važnije od toga jeste, da bi sa dobijanjem organizacije ovog najvećeg kontinentalnog fudbalskog takmičenja, Turska privremeno utišala EU protivnike priključenja samoj uniji, predvođene francuskim predsjednikom Sarkozijem, te bi također, nasuprot skepticima u zemlji, mogla nastaviti proces ekonomskih pregovora čiji je krajnji cilj naravno, priključenje Europskoj uniji.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije