Zajedništvo i dalje živi među nama: Iz ovog sela u BiH niko ne želi otići
Mještani ovog brdskog kraja su vrijedni, pošteni i složni, a mnogi od njih su se, nakon odlaska u gradove, vratili u ovo selo. Kako kažu, zadovoljni su zajednicom koju čini 450 stanovnika u 90 domaćinstava, posebno prijateljstvo i poštovanje među komšijama, zbog čega je ovo jedno od rijetkih bh. sela u kojem se broj stanovnika povećao od 1991. godine, prenose Nezavisne novine.
"Imamo sreće, one koje su se rodile ovdje većinom su se u njemu i udale, a ove što dovodimo u selo prihvatimo i gledamo kao najbliže", kaže Tatjana Lonlija, jedna od mještanki i majka troje djece.
Tatjana je imala priliku da ostane u Mostaru sa suprugom i djecom, gdje su bili jedno vrijeme poslije rata, ali rodno selo je, kažu, bilo puno bolji izbor. Zanimljivo je i to da niko od tinejdžera ne želi da ode u grad, već svoju budućnost vide u ovom selu.
"Prije nekoliko dana sam aktivirala djecu, njih 30 se okupilo u roku od 20 minuta i sa mnom krenulo u čišćenje sela. Muškarci najesen svi uzmu motorke i krenu u krčenje šiblja i drveća. Da ste nedavno došli kod nas pa da vidite - 50 traktora je u koloni išlo po pijesak da nasipaju put koji je propao. Nismo mi čekali da neko dođe pa da popravi", ističe Tatjana.
Dok su brižne majke sa strane posmatrale, na igralištu je tokom naše posjete bilo veselo, puno vike i smijeha, igrale se košarka i odbojka, vozila bicikla, pomagalo mlađim drugarima da zavežu pertle.
"Jako smo dobri prijatelji, pomažemo jedni drugima, radimo zadaće zajedno, a kada dođe lijepo vrijeme čitave dane provodimo na igralištu", kazala je jedna djevojčica na igralištu.
Momčilo Vukotić, predsjednik Skupštine opštine Nevesinje, kazao je kako je u posljednjih nekoliko godina urađeno desetak novih kuća. I njegovo rodno ognjište je tu.
"To je znak da selo ne da neće ostati pusto, nego da će nas iz godine u godinu biti sve više. Vodovod smo dobili prije dvije godine, urađene su i primarna i sekundarna mreža, sada čekamo da se završi još jedan bazen i da se pusti voda", govori Vukotić.
Glavni prihodi su od poljoprivrede, stočarstva i, naravno, proizvodnja nadaleko poznatog sira iz mjeha.
Mjesto ustanka i stećaka
Krekovi nisu poznati samo kao jedno od najživljih sela u BiH, nego i po tome što je baš u ovom selu izbila čuvena buna protiv otomanskog carstva. U Krekovima je zapucala prva Nevesinjska puška.
Pored junaštva, Krekovi su važna destinacija i zbog činjenice da su najveće nalazište stećaka u BiH, zbog čega je ovaj lokalitet proglašen nacionalnim spomenikom. Nekropola Kalufi broji 462 stećka. Nalazi se na listi 30 srednjovjekovnih nekropola stećaka koje su 2016. godine proglašene Svjetskom baštinom UNESCO-a.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.