Udruženje DAH obilježilo Svjetski dan plućne hipertenzije: Podići svijest o ovoj razarajućoj bolesti

2
Radiosarajevo.ba
Udruženje DAH obilježilo Svjetski dan plućne hipertenzije: Podići svijest o ovoj razarajućoj bolesti
Foto: Udruženje "Dah" / Svjetski dan plućne hipertenzije

Svjetski dan plućne hipertenzije obilježava se 5. maja. Obilježavajući ovaj važan dan, udruženja oboljelih u čitavom svijetu organizovaće sportske aktivnosti u saradnji sa sportskim klubovima, kako bi ukazali na svoje svakodnevne poteškoće. Na taj način zdravi izražavaju svoju podršku oboljelima od ove rijetke, teške i neizlječive bolesti.

Na koji način će ovaj dan biti obilježen u Bosni i Hercegovini, objasnila je Vera Hodžić, predsjednica skupštine Udruženja građana oboljelih od plućne hipertenzije "DAH" u Bosni i Hercegovini.

"Osnovni cilj obilježavanja Svjetskog dana plućne hipertenzije je podizanje svijesti o ovoj bolesti o kojoj se vrlo malo zna. Udruženje "DAH" će i ove godine nizom aktivnosti ukazati na položaj oboljelih u našoj zemlji u saradnji sa nekoliko pojedinaca, sportskih klubova, organizacija i udruženja. Pozivamo sve da nam se pridruže i pomognu da podignemo svijest o ovoj razarajućoj bolesti koja napada krvne sudove pluća i srce", istakla je Vera Hodžić.

Objavljena prognoza do 16. maja: Uživajte u toplom vikendu, stiže novo zahlađenje

Objavljena prognoza do 16. maja: Uživajte u toplom vikendu, stiže novo zahlađenje

Osim o ovim aktivnostima, Hodžić je iskoristila priliku da još jednom istakne veoma tešku situaciju kada je u pitanju položaj oboljelih od ove bolesti u BiH u odnosu na ostale pacijente Evrope i svijeta.

"Osim što je bolest teška, rijetka i neizlječiva, oboljeli u BiH susreću se sa još jednim velikim problemom koji je pacijentima u svijetu neshvatljiv. Naime, izuzetno skupa terapija nije dostupna svim pacijentima u našoj zemlji. Lijekovi za održavanje bolesti pod kontrolom su dostupni pacijentima u Republici Srpskoj i kantonima Sarajevo, Tuzla, SBK o državnom trošku, dok ostali pacijenti ili imaju samo 50 posto refundacije ili moraju kupovati lijek u punom iznosu koji u mjesečnim potrebama minimalno košta preko 500 KM. Naše Udruženje je do sada na sve načine pokušalo uticati na nadležne kako bi promijenilo situaciju, međutim, osim riječi razumijevanja, saosjećanja i obećanja nismo dobili ništa drugo", ističe Hodžić i postavlja pitanja:

"Kako u jednoj državi pacijenti oboljeli od iste bolesti nemaju isto pravo na liječenje? Da li je moguće da je teritorijalna razdijeljenost naše države razlog ovakve situacije koja nas dovodi u diskriminirajući položaj?! Neshvatljivo, nedopustivo, necivilizacijski! Zbog svega navedenog naš prvi zadatak je izjednačiti prava oboljelih od plućne hipertenzije u Bosni i Hercegovini", ističe Vera Hodžić.

Plućna hipertenzija je bolest krvnih sudova pluća, te zbog manjka kisika u tijelu dolazi do popuštanja desne strane srca. Od nje mogu oboljeti svi, u bilo kojoj životnoj dobi. Plućna hipertenzija može biti posljedica nepoznatnog ili poznatog uzroka, odnosno dijeli se na primarnu i sekundarnu.

Osnovni simptomi koji ukazuju na plućnu hipertenziju su otežano disanje, opšti umor i osjećaj bolesnika da ne može udahnuti dovoljno zraka, te veliki napor prilikom bilo kakve fizičke aktivnosti.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije