Sveučilište u Mostaru: prva visokoškolska ustanova u BiH s pravilnikom o odijevanju

Radiosarajevo.ba
Sveučilište u Mostaru: prva visokoškolska ustanova u BiH s pravilnikom o odijevanju

Zoran Tomić, pomoćnik rektora za odnose s javnošću Sveučilišta u Mostaru; foto: arhiv

Senat Sveučilišta u Mostaru trebao bi na jednoj od nadolazećih sjednica usvojiti pravilnik o odijevanju, čime će ova visokoškolska ustanova postati prva u BiH koja će nastavnom osoblju i studentima preporučiti kako se adekvatno obući.

Po ovom pitanju Sveučilište u Mostaru je predvodnik ne samo u BiH već i u regiji. Oprjedjelili su se za pravilnik koji će imati tri cjeline. Na taj način bi pravilnikom o odijevanju obuhvatili nastavno i nenastavno osoblje kao i studente.

U nepoželjno oblačenje, između ostalog, spada nošenje mini suknje, dekoltirane majice, kratke hlače, te jaka šminka i parfemi, kao i tetovaže.

Čime su se vodili kada su donosili pravilnik objašnjava pomoćnik rektora za odnose s javnošću Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić.
"Kada smo razmišljali o tome što dimenzionirati, onda smo se vodili onim načelom da mjesto određuje postupak. Mi mislimo da je akademski prostor za nas gotovo sveti prostor i da ga treba normirati na granici ukusa. Nikako na granici nekakvih zabrana, na granici nečega što sudionicima akademskog procesa neće davati punu akademsku slobodu. Mi smo primjetili kako se, prije svega, i profesori se nedolično oblače. S druge strane administrativno osoblje je po meni najbolje, a studenti uživajući svoju studentsku slobodu, čini mi se da nekad pređu granice."

Asistenti i asistentice morat će, po usvajanju pravilnika, više truda uložiti u svoj izgled i njegovati poslovni stil odijevanja, takozvani visoki casual.

Preporuka je za sve ženske osobe, pa tako i profesorice, ne dolaziti na nastavu u suknji kraćoj od koljena ili u preuskoj i raskopčanoj košulji, a za muškarce da ne dolaze bez odijela i kravate. Kada je riječ o kozmetici, ona je dozvoljena, ali ne prenaglašena.

Po riječima Zorana Tomića profesori moraju biti primjer studentima kako načinom odijevanja tako i načinom komunikacije. Studenti bi trebali uvažavati prostor u kome djeluju, tj. akademski prostor i unutar tog miljea naći granicu dobrog ukusa. Zoran Tomić naglasio je još jednu odliku pravilnika o odjevanju.

"Ono što je važno za naš pravilnik je da mi nismo obvezali, ovdje nema obligacije, ovdje nema mora. Ovdje je preporuka. Smatramo da svaki pravilnik pa i ovaj i naravno, utjecanje na kulturu komuniciranja nije proces od mjesec ili godinu dana.To je dugotrajan proces i mi sa ovim pravilnikom otvaramo jedan proces odgajanja svih sudionika u akademskom krugu u smislu jedne nove, ja bih rekao jedne zapadne i općeprihvatljive organizacijske kulture. -

O prvim reakcijama na donošenje pravilnika gosp. Tomić kaže:
"Službeno, nema većih primjedbi, gotovo da ih nema. Nisam ni kroz razne reakcije u medijima vidio velike zamjerke. Osim, čini mi se, više na aspektu šale: Pa što nam ukidaju minice? Dečki bi to rado gledali. Toga ima dosta u gradu Mostaru pa to možemo tamo gledati. Ne moramo i u sveučilišnom prostoru. Nakon što pravilnik bude donesen krenut ćemo sa njegovom širokom prezentacijom i nastojat ćemo ga približiti i fakultetima i studentima, te reći šta on podrazumijeva, odnosno koja je njegova filozofija", rekao je pomoćnik rektora za odnose s javnošću Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić.

Tony Šimunović,
Radio Dobre vibracije Mostar za radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije