Porazna statistika: U BiH se godišnje razvede skoro 2.000 parova
Odnos bračnih partnera zahtijeva kontinuiran rad, razumijevanje i unapređenje komunikacije u cilju lakšeg prevazilaženja životnih izazova. Nažalost, veliki broj parova u današnjem društvu završi razvodom.
Tačnije, svake godine u Bosni i Hercegovini odluči se razvesti skoro 2.000 parova.
To pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH, gdje je broj sklopljenih brakova u našoj zemlji u razdoblju od 2006. do 2016. godine u opadanju.
2007. godine imali smo najviše sklopljenih brakova (23.494), dok je najmanje brakova sklopljeno u 2013. (17.623)
U istom razdoblju, povećao se broj razvoda.
Najmanje razvoda bilo je 2008. (1.369), a najviše u 2015. godini (2.963)
U našoj zemlji je 2016. godine sklopljeno 19.265 brakova, 421 manje nego 2015. godine.
Intimne veze su vrijedne truda i emotivnog investiranja koje ulažemo u njih. Brak može biti nepresušan izvor stabilnosti, samopouzdanja, sreće i ličnog osjećaja blagostanja za nas.
Razgovarali smo sa specijalisticom traumatske psihologije Nevzetom Stevanović koja nam je pojasnila koji su to glavni problemi u braku i uzroci razvoda.
"Žena je najčešće ta koja opskrbljuje porodicu i dešava se da su uloge žene i muškarca zamjenjene pa tako žena preuzima ulogu muškarca u izdržavanju porodice dok se danas muškarci teže zapošljavaju ili imaju neke psihološke prepreke, od kojih su najčešće PTSP. No, svakako ima više razloga za povećanjem razvoda brakova u našoj zemlji", rekla je za Radiosarajevo.ba Nevzeta Stevanović.
Ono što najčešće utječe na bračnu zajednicu, odnosno percepciju braka i bračnog života jesu bračni konflikti, nezrelost i nespremnost, a u posljednje vrijeme i uplitanje roditelja bračnih supružnika u njihove odnose koji narušavaju ono što se izgrađuje u braku, mišljenja je naša sagovornica.
Razvod je svakako stresan događaj koji može dovesti do različitih emocionalnih reakcija.
Djeca su ta koja najviše pate zato što žele da su im roditelji i dalje u bračnoj zajednici, što im je u samoj srži prirodno. Tu dolazi do različitih trauma kod djece, ovisno o dobi zrelosti.
"Kada su narušeni bračni odnosi onda se najčešće to reflektira na dijete. Djeca, zavisno od uzrasta, različito reagiraju na razvod braka. Adolescenti su ti koji teže podnose i skloniji su osamljivanju, osjetljiviju su i teže ostvaruju komunikaciju", istaknula je Nevzeta Stevanović.
Da biste unaprijedili kvalitet braka možete pokušati s nekim od presloženih rješenja za čuvanje vašeg braka, jedino što možete izgubiti je malo vašeg vremena, a dobivate mnogo više.
1. Stalno upoznajte svoga bračnog partnera
Budite znatiželjni o onome što vaš bračni partner voli ili ne i o njegovim ili njenim interesima. Ljudi prolaze kroz promjene i izloženi su stalnom rastu. Razgovarajte o zajedničkoj budućnosti i o vama kao paru.
2. Odvojite vrijeme za romansu
U braku je vaša uloga i dalje ljubavnika. Njegujte svoj intimni život emotivno i fizički. Izađite iz svakodnevne rutine razgovora o poslu, djeci i obavezama. Otiđite na kratko putovanje samo vas dvoje. I govorite jedno drugom što češće: “Volim te”.
3. Uključite bračnog partnera u svoj život
Kada otkrijete nešto što vas zanima, podijelite s bračnim partnerom. Objasnite zašto vam je to važno. Važno je da podijelite neke od svojih interesa s osobom s kojim živite.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.