Srebrenica nakon dženaze: Folklorne orgije, provokacije i širenje nacionalne mržnje

D. S.
Srebrenica nakon dženaze: Folklorne orgije, provokacije i širenje nacionalne mržnje
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Potočari

U Srebrenici, u Memorijalnom centru Potočari, jučer, 11. jula klanjana je dženaza i obavljen ukop 30 žrtava srebreničkog genocida.

Nekoliko sati nakon dženaze, centrom Srebrenice se zaorila pjesma: Veseli se srpski rode, do slobode.

Kontaktirali smo potpredsjednika RS Ćamila Durakovića kako bismo saznali više o navedenim provokacijama, ali i da bismo saznali kako izgleda Srebrenica nakon što je napusti politička svita.

Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje

Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje

"Nekoliko sati nakon što obavimo dženazu i ukop, Srebrenica je potpuno prazna, osim što pojedine porodice ostanu da se u miru vrate na mezarje svojih najmilijih. Riječ je o nekoliko desetina osoba koje možete sresti u Memorijalnom centru, u gradu isto tako. Tako da, vraćamo se ponovo onom što ponavljamo 28 godina unazad, onome što ne mogu da shvate i ne shvate uglavnom oni koji šalju određene poruke iz Memorijalnog centra na 11. juli - sve se završi samo na porukama od kojih mi koji živimo ovdje nemamo ništa", kazao je Duraković.

Duraković navodi kako se sinoć ispred srebreničke crkve dešavala tradicionalna provokacija, tačnije, folklorna orgija.

"Vidjeli ste jučer prvu tradicionalu provokaciju ispred srebreničke crkve, muziku koja odjekuje srebreničkom dolinom. Nije to muzika u duhu neke kulture, tradicije nečega, mi znamo da je danas Petrovdan i da je jučer bilo uoči slave srpskog naroda, mi smo komšije vijekovima unazad tako da nije to nama strano, ali... Provokativno nam je da se ispred crkve dešava ta folklorna orgija gdje se puštaju pjesme tipa Ne volim te Alija, zato što si balija i slično. To je naša realnost, to je ono na što mi ukazujemo i to je ono zlo koje prijeti nama koji smo preživjeli i koji ovdje pokušavamo živjeti nakon svega.

Sramotno: Na putu do Srebrenice postavljen bilbord jedinici koja je učestvovala u genocidu

Sramotno: Na putu do Srebrenice postavljen bilbord jedinici koja je učestvovala u genocidu

Nažalost, ovdje je to potpuno nemoguće. Ne mogu reći da to rade svi, ali nažalost, to radi crkva, lokalna vlast i političari i oni vuku vlastiti narod u ovakvu situaciju gdje sve više ljudi odlaze odavde, jer je poprilično zagađena politička situacija", rekao je Duraković.

Kako je naveo, godinama se pokušava relativizirati genocid nad Bošnjacima.

"Ispaštat će svi koji ovdje žive, i Srbi i Bošnjaci i svi drugi, a za to političari neće mariti iz razloga jer su im političke snage usmjerene na spašavanje vlastitih pozicija i da se na neki način produbi tenzija kako bi se skrenula pažnja sa stvarnih problema koje imamo u ovom entitetu, a i u čitavoj zemlji. Ono što mogu reći, na nivou na kojem obnašam funkciju, finansijska kriza koj slijedi neće pomoći ako se rade stvari poput ove sinoć ispred srebreničke crkve. Ono što će se dešavati ovih dana jeste pokušaj da se relativizira ono što se jučer desilo ovdje u Srebrenici, obilježavanje 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima. To nam ostaje, to ponavljamo svake godine i očito da ni sam ne mogu da procijenim šta bi drugo osim neke kolektivne katarze pomoglo svima nama da ovu zemlju pokrenemo naprijed", objasnio je Duraković.

Koncert koji je u utorak navečer, 11. jula, održan pred pravoslavnom crkvom u Srebrenici je osudio i prijavio policiji glavni imam Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Srebrenica Damir ef. Peštalić. Duraković je kazao kako su i ranije podnošene prijave, ali je pravosuđe zakazalo.

"Što se tiče zakona, kada samo bio načelnik Opštine, kada su se dešavale ovakve situacije pokretao sam određene prijave. Međutim, što se tiče ovog nivoa pravosuđa i policije nikada nije došlo do realizacije bilo kakve prijave. Uglavnom bi se oslanjali na Zakon gdje bi se pravdali time da zakonom nije zabranjeno da se puštaju takve pjesme, tako da to ne svrstavaju pod širenje nacionalne mržnje, očito ove zakone koje imamo pa i sam Zakon o negiranju genocida Tužilaštvo BiH pravda time da nije dovoljno jasan, da ne postoji sudska praksa... Gdje nije širenje nacionalne mržnje kada na dan dženaze u Srebrenici, na dan obilježavanja genocida, puštate muziku Ne volim te Alija, zato što si balija? To je potpuno jasna poruka nama koji ovdje živimo. Ne znam šta bi moglo dovesti Tužilaštvo u dilemu da procesuira sve one koji šire nacionalnu mržnju", podvukao je Duraković.

Bez trunke suosjećanja: Centrom Srebrenice odzvanjala pjesma “Veseli se srpski rode”

Bez trunke suosjećanja: Centrom Srebrenice odzvanjala pjesma “Veseli se srpski rode”

Potpredsjednik RS-a mišljenja je kako se folklorna orgija odvila kako bi crkva izazvala reakciju druge strane, smatra da se namjerno pokušava izazvati sukob.

"Sinoć sam zaustavio dečka koji je htio otići pred srebreničku crkvu i pošutati zvučnike. Šta bi se dogodilo da nisam bio tu? I onda neko kaže to nije širenje nacionalne mržnje, neko želi da proizvede sukob. Nije bio problem da se skupi stotine mladića koji su sudjelovali u Maršu mira, ali to nije naš način, nije naša tradicija. Ne znam šta pravosudnim organima treba više od ovoga, da se počne konačno spriječavati da neko svojim bahatim ponašanjem svjesno provocira reakciju sa druge strane", istakao je Duraković.

Na kraju, Duraković se zapitao i kakvu poruku ovakvim ponašanjem šaljemo generacijama koje dolaze.

"Pozivam sve savjesne, normalne i civilizovane ljude da se dozovu i da ne radimo ovo svojoj djeci. Ne znam gdje ovo vidi. Svaki normalan čovjek treba uložiti napore da se ovo ne dešava. Ako Tužilaštvo ne bude radilo, ne znam kako da rješavamo ove probleme, ne može biti da ovo nije širenje nacionalne mržnje", poručio je Duraković.

I ne, orgije ispred srebreničke crkve nisu jedina provokacija za ljude koji žive na ovom području.

U gradu Vlasenica, na putu prema Srebrenici, postavljen je bilbord koji slavi 2. odred Šekovići, jedinicu policije RS koja je učestvovala u genocidu u Bosni i Hercegovini.  

Na bilbordu se nalaze imena i slike Rade Čuturića i Krste Dragičevića, koji su učestvovali u masakru više od 1300 Bošnjaka u Kravicama u julu 1995. godine. 

Snage tzv. vojske Republike Srpske (VRS) su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini. Do sada je identificirana i ukopana 6.721 osoba.

Za te je zločine do sada osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS, osuđen je u Hagu pravomoćno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH. Na doživotnu kaznu na istom sudu za genocid je osuđen i glavni komandant VRS-a Ratko Mladić.

Osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba (GŠ) VRS, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa VRS-a.

Zločin u Srebrenici iz jula 1995. godine, jedini je koji se dogodio na prostoru bivše Jugoslavije, a koji je pred međunarodnim i domaćim sudovima okarakterisan kao genocid.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije