Skidanje nepropisno postavljenih plakata - prekršaj

Radiosarajevo.ba
Skidanje nepropisno postavljenih plakata - prekršaj

Još jedan dokaz kako institucije naše zemlje odlično rade kada rade u službi političkih moćnika jeste i prijava protiv aktivista udruženja Akcije Građana zbog skidanja nepropisno postavljenih predizbornih plakata

Naime, u ponedjeljak, 11. februara aktivisti udruženja Akcija Građana Leila Šeper i Darijan Bilić biće ispitani jer se terete za prekrašaj iz člana 8. Stav 3. tačke zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, jer su dana 29.09.2012. godine na Vilsonovom šetalištu  vršili neovlašteno uklanjanje, cijepanje i oštećenje javno istaknutih izbornih oglasa stranke SDA i Nedžada Koldže kao njihovog kandidata za načelnika opštine Novo Sarajevo.

Navedeni "incident" prijavljen je od strane načelnika Nedžada Koldže i Arifa Džaferagića, nadležnom službenom licu - koje je postupilo u skladu sa propisima.

Akcija Građana je u septembru prošle godine provodila GLEDAMO VAS - kampanju mapiranja nelegalno postavljenih predizbornih plakata radi podnošenja prijava nadležnim inspekcijama.

 

Kako piše na stranici udruženja, "prema iskustvima prethodnih godina, opštinske komunalne inspekcije se nerijetko (u odgovorima na naše dopise) ograđuju od odgovornosti i tako dodatno komplikuju već komplikovane procedure prijavljivanja i "lociranja" nadležnih. Nakon izbora 2010. godine naplaćeno je 8.000 KM na ime kazni za postavljanje predizbornih plakata na za to nepredviđena mjesta, ali moramo konstatovati da se to realizovalo nakon birokratskog rolerkostera i pisanja velikog broja dopisa. Procedura prijave nelegalno postavljenih plakata mora biti jednostavnija, a nadležne inspekcije efikasnije u obavljanju poslova za koje primaju platu.

Građanska odgovornost krši javni red

 

Ukoliko uzmemo u obzir komplikovanu proceduru podnošenja prijave i "lociranja" nadležnih inspekcija, a s druge strane građanska odgovornost se posmatra kao potencijalno kršenje javnog reda i mira, s punim pravom i pod punom moralnom odgovornošću se pitamo: "Čiji je NAŠ grad?", pišu aktivisti AG.

"Zašto bi bilo prihvatljivo postavljati plakate na nedozvoljena mjesta, a neprihvatljivo skidati iste? Zašto i do kada će građani/ke svih opština u ovoj zemlji biti u (ne)milosti nužnog zla koje izaberu? Koliko košta naš aktivizam i da li mu postoji alternativa, ukoliko želimo društvo prilagođeno građanima/kama?"

 

"Zelene površine, javni prostori i sva druga imovina grada su u biti javno dobro koje se treba i mora koristi u javnom intersu, a ne u interesu određenih grupa, pojedinaca ili stranaka. Samim tim i nadležne institucije poput inspekcija trebale bi bolje da rade svoj posao tako do ovog (ili sličnog) slučaja ne bi ni došlo.", podsjećaju iz AG.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije