Shopping groznica i dalje raste: Koliko je Temu pošiljki stiglo u BiH i koja je najveća?

1
N. O.
Shopping groznica i dalje raste: Koliko je Temu pošiljki stiglo u BiH i koja je najveća?
Foto: Radiosarajevo.ba / Temu (Ilustracija)

Online kupovina postaje sve popularnija u Bosni i Hercegovini, a sada je zavladala prava "shopping groznica" - stigao nam je Temu.

Portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je Upravu za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) kako bismo dobili potpune informacije o broju pristiglih Temu pošiljki, u kojim gradovima je najveća zainteresovanost za ovu aplikaciju te koja je najveća vrijednost Temu pošiljke koja je stigla u našu zemlju.

Prema informacijama koje smo dobili iz UIO BiH, od septembra 2024. godine do sada su u BiH stigle 133.653 Temu pošiljke.

Radovi u završnoj fazi: Pogledajte kako izgleda prvi prodajni Lidl objekat u Sarajevu

Radovi u završnoj fazi: Pogledajte kako izgleda prvi prodajni Lidl objekat u Sarajevu

"Najviše pošiljki stiglo je na carinsku ispostavu Trebinje i to 61.389. Carinska ispostava Banja Luka je zaprimila 51.396 pošiljki, Sarajevo 11.868, a Tuzla 9.000.

Kineska e-commerce aplikacija Temu nudi jefitnu robu koja najčešće stiže direktno iz Kine, a od septembra je dostupna i u našoj zemlji", naveli su iz UIO BiH za Radiosarajevo.ba.

Ova platforma, koja nudi proizvode "od igle do lokomtotive", u okviru promotivnog perioda ponudila je građanima besplatnu dostavu. 

"Sa stanovišta rada Uprave za indirektno oporezivanje, riječ je o blagom povećanju broja pristiglih pošiljki ovog tipa, a koje građani iz Bosne i Hercegovine naručuju putem aplikacije Temu. Svakako ističemo da se odgovarajuća carinska procedura provodila i prije pojavljivanja aplikacije Temu na teritoriju BiH, te da se i dalje primjenjuje za robu zanemarive vrijednosti, kao i za pošiljke naručene putem drugih aplikacija za online naručivanje raznih roba.

Važno je za istaći da prilikom narudžbe putem Temu aplikacije u dijelu za praćenje pošiljke (kada se pošiljka otpremi korisniku) ubrzo stoji oznaka 'Pošiljka na carini', iako pošiljka zapravo još nije stigla u carinsko područje BiH", dodali su iz UIO BiH.

/ Anketa

Kupujete li stvari sa kineske aplikacije Temu?
Rezultati

Time se korisnici dovode u zabludu, misleći da je razlog dugog čekanja na dostavu carina. Prikaz netačnih podataka navodi naručioce da kontaktiraju carinske kancelarije, pod pretpostavkom da carina zadržava njihovu naručenu robu, što može dovesti do nesporazuma i neadekvatne komunikacije sa UIO.

Kada je riječ o pošiljkama koje se naručuju putem aplikacije Temu, a uvoze u poštanskim paketima, analiza do sada dostavljene i predočene dokumentacije carinskim kancelarijama pokazuje da se radi o pošiljkama s 'robom zanemarive vrijednosti'.

"Te pošiljke su poslane direktno iz druge države fizičkim licima u Bosni i Hercegovini, na različite adrese, i ne prelaze iznos od 300 KM po pošiljci. Za ove pošiljke traži se oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina, što je i predviđeno važećom zakonskom legislativom iz oblasti carinskih propisa.

Također, možemo konstatovati da je od svih prispjelih pošiljki, svega oko 1 posto pošiljki imalo vrijednost veću od 300,00 KM, te su takve pošiljke ocarnjenje, odnosno na vrijednost tih pošiljki su obračunate i plaćene uvozne dažbine, dok je 99 posto pošiljki oslobođeno od plaćanja uvoznih dažbina jer im je vrijednost bila ispod 300,00 KM", saopštili su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) za portal Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije