Šeki Radončić: Odvratna zloupotreba svetaca, vjere i vjernika u režiji SPC
U Sabornom hramu u Nikšiću danas je održan sabor koji je organizirala Mitropolija Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori, a u znak protesta protiv Vladinog Prijedloga zakona o slobodi vjeroispovjesti, prenosi Radio Slobodna Europa.
Piše: F. V.
Šta je rekao Amfilohije?
Istovremeno održan je skup sa oko 6.000 ljudi. Iz SPC su sa današnjeg okupljanja poručili da je vlast Crne Gore donijela "zakon protiv pravoslavlja". Kazali su i da "ako neko udari na hram - udario je na sve".
Skup vjernika SPC u Crnoj Gori: S graničnog prijelaza vraćeni autobusi iz BiH
Kontroverzni mitropolit SPC Amfilohije, koji je blagosiljao agresorske vojnike i veličao Radovana Karadžića, prije čitanja proglasa je kazao da je "grupa bogataša, koji su opljačkali Crnu Goru i njena preduzeća", odlučili da "sada opljačkaju hramove".
Da bi se pojačao utisak na masu, u Nikšić su, sa Ostroga, donesene i mošti Svetog Vasilija Ostroškog. Među onima koji su na društvenim mrežama podržali ovaj skup, zanimljivo, bio je i Vlado Georgiev, pjevač koji je svojevremeno negodovao zbog osuđujuće presude Karadžiću.
Pojedini vjernici nisu uspjeli da dođu do Nikšića, autobusi su sa graničnog prelaza vraćeni u Bosnu i Hercegovinu.
Iz Uprave policije je za podroričke "Vijesti" nezvanično rečeno da organizovani dolazak autobusima nije najavljen i da se shodno zakonu "zbog procjene bezbjednosti ne dozvoljava ulazak organiziranim grupama".
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik kazao je da je vraćanje vjernika iz RS i BiH sa graničnog prijelaza prema Nikšiću, koji su krenuli na sabor u Nikšiću, gest nepoštovanja i loša poruka ne samo građanima BiH, već i regiona.
Jogurt revolucija
Da li "događanje naroda" u Crnoj Gori dio aktivnosti protiv vodstva nove članice NATO-a koje već nekoliko godina provodi Rusija, ali i Srbija, gdje je svoju ulogu, naravno, imala i SPC?
Je li ovo nova "jogurt revolucija" ili repriza dešavanja iz 1988. godine sa poznate Žute Grede, to jeste slučaja tzv. antibirokratske revolucije koja je predstavljala uvod u jugoslovensku krizu?
Pitali smo to uglednog crnogorskog novinara i publicistu, autoar više poznatih i veoma utjecajnijih knjiga, Šekija Radončića.
"Riječ je, svakako, o poznatom repertoaru SPC iz prijeratnih, ratnih i poratnih godina. Radi se, dakle, o odvratnoj zloupotrebi svetaca, vjere i vjernika u političke svrhe, umotanih u crkveni celofan", kaže Radončić.
Što se tiče povratka putnika i autobusa iz Trebinja sa crnoogoske granice, Radončić smatra da je "riječ je o postupku policije koji nije popularan, ali je zakonit".
"Pa, i novinaru i piscu Šekiju Radončić srbijanske vlasti ne dozvoljavaju ulazak u Srbiju, iako tamo nema namjeru da bilo koga ruši, ili proklinje, pa oko toga nema nikakve drame, niti je treba biti", zaključuje Radončić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.