Protesti studenata Zdravstvenog fakulteta u Zenici

Radiosarajevo.ba
Protesti studenata Zdravstvenog fakulteta u Zenici

Panorama Zenice; Foto: Dado Ruvić, Reuters

U subotu 9. januara u 10:00h na platou RK Bosna u Zenici najavljeno je potpisivanje peticije za hitno donoš¬enje izmjena u pravilnicima zdravstvenih ustanova, prema kojima bi diplomanti Zdravstvenog fakulteta Univerziteta u Zenici mogli ostvariti pravo na stažiranje, odnosno zapošljavanje u skladu sa svojim stručnim zvanjima.

Organizatori su diplomirani studenti Zdravstvenog fakulteta, a suorganizator su aktivisti udruženja Akcija Građana.

Muhamed Pivić, ispred UG Akcija građana, za Radio Sarajevo navodi da je cilj subotnjih protesta prikupljanje dvije hiljade potrebnih potpisa, kako bi se peticija mogla proslijediti Skupštini Ze-Do kantona. Pivić je također dodao da je sastanak kojim se trebalo riješiti pitanje diplomanata, a koji je bio planiran za 20. januar, otkazan. Diplomantima je samo rečeno da će im sve biti naknadno javljeno, a neki od njih su već dobili i verbalne i telefonske prijetnje da ne smiju prozivati SDA niti rektore univerziteta.

Kako studenti navode u svom pismu medijima, kada su upisali Zdravstveni fakultet, upisali su studij na principu 3+1+1, gdje bi nakon završenog studija izašli sa zvanjem diplomirane medicinske sestre/tehničara nakon trogodišnjeg studija; diplomirane medicinske sestre/tehničara – specijaliste zdravstvene njege iz pojedinih oblasti nakon četverogodišnjeg, te magistra zdravstvene njege i menadžmenta nakon petogodišnjeg studija.

Takav studij postoji i u Sarajevu i Tuzli, ali su se, kako navode u pismu, opredijelili za studiranje u svom gradu, misleći da će studij i tretman biti isti kao i u drugim gradovima.

Tokom studija, prvobitni koncept je promijenjen sa 3+1+1 na koncept 3+2 zbog čega ih zakon više ne prepoznaje kao visokoobrazovani kadar. Studenti su, navode, za promjenu koncepta saznali tek pri kraju treće godine studija. Nadležni organi vlasti promjenu koncepta objašnjavaju time da Bolonjski proces ne poznaje koncept studija 3+1+1 te da se moralo preći na 3+2.

2006 godine u službenim novinama 35/06 Federacije BiH uvrštena su četiri nova zvanja među kojima je i diplomirana medicinska sestra/tehničar, i po tom Pravilniku diplomanti su polagali državni stručni ispit na zvanje diplomirana medicinska sestra/tehničar. Zdravstveni fakultet je započeo sa radom 2005 godine.

Četiri pune godine vlast Ze-Do kantona niti direktori zdravstvenih ustanova nisu uvrstili ovo zvanje u sistematizacije radnih mjesta.

Studenti navode da direktori zdravstvenih ustanova na svojim Upravnim odborima to sprječavaju uz obrazloženje da im takav kadar nije potreban

Kako kažu, već pune dvije godine odlaze iz jednog ministarstva u drugo tražeći pomoć i adekvatna rješenja, ali dobijaju odgovore da za njih nema rješenja i da su prevareni, da bi trebali upisati drugi fakultet, te da bi kao visoko obrazovani građani trebali da se doškoluju za višu medicinsku sestru.

Pored svih problema i neriješenih pitanja vezanih za probleme diplomanata Zdravstveni fakultet u Zenici i dalje vrši stvaranje kadra za koje nadležni tvrde da za njih nema mjesta.

Zahtjevi diplomanata Zdravstvenog fakulteta su sljedeći:
1) Uvrštavanje u sistematizaciju
2) Odrađivanje pripravničkog staža
3) Omogućavanje izlaska na tržište rada i jednaki uslovi natjecanja za radno mjesto

UG Akcija građana pružilo je podršku zeničkim studentima u nastojanjima i odlučnosti da se izbore za donošenje izmjena u pravilnicima zdravstvenih ustanova, obraćajući se nadležnima - Galijaševiću, Striki, Aliću, Ekinoviću, Muminagiću te čelnicima SDA i Stranke za BiH., koji imaju obavezu da zaštitite interese građana Zenice.

ado, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije