Pravni eksperti o odluci Ustavnog suda BiH: U Dejtonu je napravljen 'strahovit promašaj'

27
V. Arnautović
Pravni eksperti o odluci Ustavnog suda BiH: U Dejtonu je napravljen 'strahovit promašaj'
Foto: Ustavni sud BiH / Ilustracija

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je prije dva dana, 12. februara, donio odluku da privremeno stavi van pravne snage Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne ("Službeni glasnik RS" broj 4/25). Privremena odluka će biti na snazi do donošenja konačne odluke Ustavnog suda BiH o podnesenom zahtjevu.

Time je Ustavni sud BiH, postupajući po prijedlogu člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, zabranio isticanje zastave, grba i himne Srbije u institucijama boanskohercegovačkog entiteta RS.

Pravni stručnjak Nurko Pobrić za portal Radiosarajevo.ba kaže da je predlagač ove odluke, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, predložio privremenu mjeru te da ona u ovom slučaju, kako kaže, zaista ima svoju svrhu.

Očekivan potez: Ruska ambasada podržala neustavne odluke Milorada Dodika

Očekivan potez: Ruska ambasada podržala neustavne odluke Milorada Dodika

Bez optužnica za nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH

Pobrić pojašnjava da dopuna jednog člana Krivičnog zakona BiH navodi da neizvršenjem odluka Ustavnog suda odgovorna osoba čini krivično djelo.

"Do sada, koliko ja znam, nije niko optužen, odnosno nije podignuta optužnica", govori pravni stručnjak za naš portal i dodaje da ne zna ni da li se vodi istraga protiv nekoga zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH.

Ustavni sud BiH zabranio isticanje zastave, grba i himne Srbije u institucijama entiteta RS

Ustavni sud BiH zabranio isticanje zastave, grba i himne Srbije u institucijama entiteta RS

Smatra da Milorad Dodik i njegovi istomišljenici neće poštovati ovu odluku Ustavnog suda BiH, kao što, kako kaže, ni do sada nisu.

"Oni neće poštovati ono što ne žele, to je jasno kao dan. Oni ne da ne poštuju Ustavni sud, nego ne poštuju ni Ustav. Uslovljavaju njegovo poštivanje. Narodna skupština RS je davno trebala imenovati dvoje sudija u Ustavni sud BiH, međutim oni to nisu uradili već uslovljavaju time da strane sudije prestanu s radom. Ne možete uslovljavati hoćete li poštovati odluku Ustavnog suda ili nećete, ali to je kod njih jednostavno tako jer država još nema instrumente da ih na to prinudi", pojašnjava Pobrić i dodaje:

"Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić čini krivično djelo jer je on po Ustavu bio dužan sazvati Narodnu skupštinu i pokrenuti postupak imenovanja dvoje sudija. Dakle, ne činjenjem obaveza koje ima po Ustavu, vrši zloupotrebu svog položaja i ruši ustavni poredak BiH."

Što se tiče onih koji krše i ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH, za njih je pravna procedura jasna, međutim, ističe, problem je što se odluke bilo kojeg suda, a ne samo Ustavnog, ne poštuju i ne izvršavaju u bh. entitetu RS.

'Paralelni odnosi' RS sa Srbijom

"Odluke svih sudova, pa i Ustavnog, ako se ne izvrše normalno, one se izvršavaju prinudno. Postoji još jedna mogućnost u ovom konkretnom slučaju, a to je da entiteti imaju pravo, po Ustavu, da uspostave posebne, paralelne odnose sa susjednim državama što je glupost najveća koja je u Dejtonu prihvaćena i od bosanske strane. To je strahovit promašaj.

Na osnovu toga, RS sa Srbijom zaključuje razne sporazume, s tim što Ustavni sud može kontrolisati samo da li su ti sporazumi suprotni suverenitetu i integritetu BiH. U ovom slučaju, mislim da je to trebao pokrenuti, neko od ovlaštenih pokretača, postupak pred Ustavnim sudom da se ocijeni ustavnost tog sporazuma ili bar dijela sporazuma o paralelnim odnosima", govori pravni stručnjak Pobrić za Radiosarajevo.ba.

Ustavni sud nema mehanizam za prinudna izvršenja

Nglašava da Ustavni sud mora raditi svoj posao, ali i da on nema mehanizma za prinudna izvršenja.

"On samo nakon šest mjeseci konstatuje da je taj zakon, koji je donesen, nevažeći", ističe stručnjak za ustavno pravo Nurko Pobrić.

S druge strane, profesor Ustavnog prava Šukrija Bašić ističe da bi se nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH trebalo sankcionisati.

"S obzirom na to da je neizvršenje odluka Ustavnog suda BiH krivično djelo po Krivičnom zakonu BiH, trebale bi postojati sankcije. Bez obzira što je riječ o privremenoj mjeri, ona ima isti status kao i konačna odluka jer je Ustavni sud donio privremenu mjeru koja je na snazi dok se konačno ne riješi predmet", pojašnjava prof. Bašić i dodaje da bi trebalo ispoštovati i privremenu mjeru.

Ističe da nije potpuno siguran, ali da misli da dosad nije bilo slučajeva sankcioniranja zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH.

"RS će kršiti odluke, Tužilaštvo bi trebalo reagovati"

Profesor Bašić kaže da je za očekivati da će se u RS nastaviti dosadašnja praksa, to jest da će se kršiti odluke Ustavnog suda BiH.

"U tom slučaju je na potezu Tužilaštvo BiH, e da li će oni reagovati, to ostaje da se vidi, ali trebali bi reagovati, to im je u opisu posla", pojašnjava profesor Bašić.

Pravni stručnjak Vehid Šehić također naglašava da se odluke Ustavnog suda BiH moraju poštovati.

"Odluka je jasna, da se zastave Srbije ne mogu isticati u institucijama entiteta RS i to bi trebalo poštivati. Nepoštivanje sudskih odluka predstavlja krivično djelo, tako da očekujem, ukoliko su istinski za vladavinu prava i pravnu državu, da zvaničnici u RS ovo poštuju jer upravo je to pokazatelj da poštujemo zakone i institucije sudova. Vidjet ćemo šta će se dešavati, ne bih da ništa prejudiciram, ali u ovoj državi je sve moguće", poručuje Vehid Šehić.

'BiH nema ustavnog patriotizma'

Dodaje da je BiH država poznata po tome što nismo razvili "ustavni patriotizam", u prvom redu kod političara koji se bave i upravljaju našim interesima.

"Oni su ti koji imaju sasvim drugu vrstu patriotizma, a patriotizam je da poštujemo sve ono što predstavljaju pravne norme i institucije ove države", poručuje Šehić.

Šehić naglašava da je odlukom Ustavnog suda BiH, u RS zabranjeno isticanje simbola druge države u institucijama RS.

"Dakle, sud je odlukom obuhvatio samo institucije RS (Vladu RS, Skupštini itd.), koliko sam vidio, nisam siguran da je sud i dio javnog prostora obuhvatio (postavljanje zastava na grede, ulice, itd)", kazao je Vehid Šehić za portal Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (27)

/ Povezano

/ Najnovije