Otvorena ovogodišnja sezona splavarenja Tarom
"Uradili smo to isključivo na zahtjev naših klijenata koji su, uprkos našim upozorenjima na moguće opasnosti, insistirali da ih spustimo nabujalom Tarom, da uživaju u ovakvom adrenalinskom putovanju, u posebno ekstremnim uvjetima i mislim da nisu pogriješili", izjavio je Fikret Pendek, predsjednik fočanskog Udruženja splavara “Adem Pendek“ koje jedino baštini tradiciju vožnje na drvenim splavovima - najstarijem plovilu za koji ljudski rod zna.
Vožnja Tarom je, ističe Pendek, bila 'luda i nezaboravna', sve je proteklo u najboljem redu i raspoloženju među gostima iz Slovenije. Bili su oduševljeni, mada ni on sam, priznaje, u svoje četiri decenije splavarskog staža i stotine spuštenih splavova, nikada nije vozio turiste pri takvom vodostaju.
"Zbog aprilskih kiša i snjegova na Durmitoru, Sinjajevini i Ljubišnji, Tara je nabujala, ali i sve njene pritoke (Ljutica, Sušica, Vaskovačka rijeka, Draga, Šipčanica, Urca, Ljutnica...) tako da je to i za mene bio jedan novi ambijent i doživljaj Tare. Mislim da smo svi skupa uživali u proljetnim ljepotama kanjona rijeke, a vjerovatno smo postavili rekord svih vremena u brzini vožnje Tarom.
Dionicu od Splavišta u Šljivanskom iznad Đurđevića Tare do bosanskog kampa na Brštenovici, dugu nekih 50 kilometara, provezli smo za nekih pet do šest sati, što je nezapamćeno. U normalnim okolnostima tokom ljetnih mjeseci i niskog vodostaja to putovanje traje najmanje dva dana", ističe Pendek.
Kaže da je veliki interes turista za splavarenje ove godine i već ima najave velikog broja grupa iz Njemačke, Austrije, Slovenije i Hrvatske, tako da bi ova godina mogla biti jedna od najuspješnijih. Posebno ako se uzme u obzir da je i zanimanje domaćih turista, posebno uspješnih kompanija, izraženije nego prethodnih godina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.