Od Konga do Sarajeva: Nakon 35 godina u Gazi Husrev-begovoj biblioteci Abas Lutumba odlazi u penziju
Nakon 35 godina vrijednog rada u sarajevskoj Gazi Husrev-begovoj biblioteci, u četvrtak, 31. oktobra 2024., službenici ove naše iznimno značajne ustanove koja čuva kulturno-historijsko blago neprocjenjive vrijednosti, ispratili su u zasluženu mirovinu kolegu Abasa Lutumbu, pomoćnog konzervatora. Ili, hadžiju i šejha Abbasa, kako su ga kolege od milja nazivali.
Tom prilikom održana je nadasve emotivna svečanost tokom koje su kolege, aktuelni i bivši rukovodioci Gazi Husrev-begove biblioteke, Mr. Dženan Handžić, dr. Mustafa Jahić i dr. Osman Lavić, iskazali poštovanje životu, radu i ostavštini čovjeka koji je u Bosnu i Hercegovinu došao prije više decenija iz daleke Afrike.
"Kao mladić od dvadeset godina Abbas je u želji da upiše medresu napustio Kongo, te je preko Sudana, Egipta, Sirije i Beograda stigao u Sarajevu. Putovao je bez dinara u džepu osam mjeseci iz zemlje u zemlju s velikom neizvjesnošću i pritisnut velikom brigom o porodici o kojoj nije imao nikakve informacije. U Sarajevu je završio medresu, formirao porodicu, napravio kuću i do kraja radnog vijeka služio je Gazi Husrev-begovom vakufu", navodi Meho Manjgo, bibliotekar/arhivista, član Upravnog odbora Gazi Husrev-begove biblioteke.
Draško Stanivuković: Borit ćemo se za zabranu emitovanja reality TV programa
Abasova priča zabilježena je, uz ostalo, u nagrađivanom dokumentarcu Ljubav prema knjigama: Priča o Sarajevu (The Love of Books: A Sarajevo Story) Nidala Magrabija, koji govori o nevjerovatno smjeloj operaciji spašavanja knjiga iz Gazi Husrev-begove biblioteke u vrijeme opsade glavnog grada Bosne, događaja čiji je akter bio i Lutumba.
"Kad sam saznao da ljudi počinju bježati (iz grada), ja sam ostao tu, nisam htio (otići), Imajući u vidu moj zadatak ovdje... Ne bi bilo pošteno da grad koji te primi kao gosta..., treba da budeš tu, da podijeliš sudbinu s ovim gradom", kazao je u filmu Abas Lutumba.
Opetovane ponude 1992. godine da kao strani državljanin napusti Bosnu, on je to odbio kazavši: "Kako da napustim državu koja mi je dala sve, ja ostajem ovdje, pa šta Bog da."
Zbog svega što je učinio za Bosnu i Hercegovinu, Sarajevo i Gazi Husrev-begovu biblioteku, diplomata Mubarak Saeed O. Q. aL-Marri, treći sekretar, predstavnik Ambasade Države Katar u Sarajevu, zemlje koja je izgradila velebnu zgradu biblioteke, uručio je prigodan poklon Abasu Lutumbi. Podsjetimo, Katar je za izgradnju nove zgrade Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu izdvojila 8.850.000 američkih dolara (USD), odnosno oko 13,000.000,00 BAM.
Uz veliko hvala, redakcija portala Radiosarajevo.ba Abasu Lutumbi želi zdravlje, mir i dugovječnu mirovinu. Njegova životma priča, kako se čulo na ispraćaju, zaista zaslužuje makar jedan dokumentarni film!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.