U Jablanici obilježena 74. godišnjica 'Bitke na Neretvi'

Radiosarajevo.ba
U Jablanici obilježena 74. godišnjica 'Bitke na Neretvi'
Danas je u Jablanici obilježena 74. godišnjica Bitke za ranjenike.

Partizanske jedinice, u februaru i martu 1943. godine, uspjele su probiti neprijateljsko oruženje i spasiti preko 4.000 svojih ranjenih drugova.

Pobijedile su u neravnopravnoj borbi protiv udruženih njemačkih, italijanskih, ustaških i četničkih snaga.

Prema protokolu današnje manifestacije, otvorena je izložba “Historijska pruga kroz historijske izvore”, jedne od najznačajnijih radnih akcija u bivšoj Jugoslaviji, omladinske pruga Brčko-Banovići. Izložbu je pripremio Arhiv Tuzlanskog kantona.

Upriličena je manifestacija “Cvijet za ranjenike”, odnosno spuštanje 74 karanfila s mosta u rijeku Neretvu.

Položeno je i cvijeće na spomen-obilježje Muzeja “Bitke za ranjenike na Neretvi” nakon čega je održana svečana akademija i kulturno-zabavni program, piše Mostarski.ba

Planiran je i koncert za mlade, te prikazivanje dokumentarnog filma Golim rukama, autora Hajrudina Šibe Krvavca.

Manifestaciji će prisustvovati i potpredsjednik Federacije BiH Milan Dunović.

Pokrovitelji su Federalno ministarstvo za pitanje boraca i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata, SABNOR BiH i općina Jablanica, a organizuju je SABNOR BiH, SABNOR Jablanica, Društvo “Josip Broz Tito” Jablanica i muzej “Bitka za ranjenike na Neretvi”.

 

Partizanske jedinice, ranjenici, narod u bjegu, našli su se krajem februara 1943. godine u potpunom okruženju u dolini rijeke Neretve i prozorske kotline.

Komadant partizanskih snaga Josip Broz Tito naredio je tada rušenje mostova – četiri na rijeci Neretvi i jedan na rijeci Rami.

Njemački komadanti su bili ubijeđeni da partizani i ranjenici neće krenuti na istok preko rijeke Neretve, već na sjever, u dolinu Vrbasa.

Iz tog razloga, naredili su koncentraciju svojih snaga u dolini rijeke Vrbas. Međutim, proboj iz obruča partizani nisu izveli u tom pravcu, nego preko Neretve u Jablanici.

Proboj preko Neretve u mnogo čemu je jedinstvena pojava u istoriji ratovanja, jer je razbijeno jako okruženje unutarnjom snagom opkoljene vojske, izmučene borbama i bez pomoći izvana, navodi se na web-stranici Muzeja Bitke za ranjenike na Neretvi.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije