O umjetnicama na margini bh. društva

Radiosarajevo.ba
O umjetnicama na margini bh. društva

Ženska umjetnost u BiH postoji, ali je selektivno dozirana u javnosti. Tome doprinosi tradicionalno orjentisana sredina, kao i poslijeratne nedaće koje još uvijek prate BiH. Da bi se to prevazišlo, potrebno je uvezivanje i podržavanje žena na svim nivoima.

Ovo je jedan od zaključaka straživanja koje je sprovedeno u okviru projekta ASKA/Mreža žena u izvedbenim umjetnostima zapadnog Balkana., u kojem je učestvovala i Fondacija CURE.

O ovom istraživanju govorit će se na redovnoj X-Press sesiji koja će se održati u srijedu 2. novembra u 15,30 u prostorijama Pivnice Sarajevo. Tema sesije je Umjetnice na margini bosanskohercegovačkog društva, a uvodničarka će biti aktivistkinja Fondacije CURE Berina Džemailović.

Dio istraživanja sproveden u BiH pokazuje da je ozbiljniji ženski aktivizam zatajio usljed teške ekonomske i političke situacije u državi. 

Primjetan je zamor i nevjerica da je na ovim prostorima nešto zaista moguće promjeniti. Izvedbena umjetnost, kako pokazuju iskustva i drugih zemalja, nema brojnu publiku i teško dopire do ljudi. Tome kod nas doprinosi i nepostojanje umjetničke kritike kao medija koji pomaže u recepciji ovakvih sadržaja.

Distanciranje većine umjetnica od pojma „feministica“ govori također o tome da umjetnice ne žele da budu etiketirane i „gurane“ u aktivističke procese zbog kojih bi snosile određene odgovornosti, ali i posljedice. U BiH je u posljednje vrijeme česta fraza „ne talasati“ koja, s jedne strane, znači da su besmisleni pokušaji bilo kakve promjene  a, sa druge strane, označava strah od gubitka ono malo sigurnosti koju ljudi ovdje imaju.

Činjenica je da će se nekada situacija morati početi mijenjati, a u tu promjenu
moraju se uključiti i žene, samim tim i umjetnice. Umjetnice/ci bi trebalo da budu prvi senzori društva koji otkrivaju i progovaraju o „rak ranama“ tog istog društva. na, dok su žene nevidljive u dvanaest (12) pozicija/zanimanja.

„Ovom prilikom pozivam medije da dođu na sesiju i zaista zajedničkim snagama utičemo na veću vidljivost umjetnica u bh. društvu.“ poručila je Vedrana Frašto iz Fondacije CURE u razgovoru za RadioSarajevo.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije